Головна » Матеріал для завантаження » МЕТОДИЧНА СКРИНЯ ВИХОВАТЕЛЯ » МЕТОДИЧНИЙ КЕЙС

Характеристика сучасних форм, засобів і методів навчання мови та розвитку мовлення в дошкільному дитинстві.
> 13.05.2016, 19:25

В даний час перед педагогами освітніх закладів стоїть найважливіше завдання: розвиток комунікативних навичок дітей. Аналізуючи досвід педагогів, я прийшла до висновку, що традиційні методи не завжди ефективні в роботі з дошколятами. Нові ФГТ передбачають широке застосування інтеграції в різноманітних освітніх областях.

Інтегрований метод навчання є для дошкільнят інноваційним. Він спрямований на розвиток особистості дитини, його пізнавальних і творчих здібностей. Серія занять об'єднана основною проблемою. Наприклад, на заняттях художньо-естетичного циклу - з образами домашніх тварин у творах письменників, поетів, з передачею цих образів у народно-прикладному мистецтві та творчості художників - ілюстраторів.

Варіативність використання інтегрованого методу досить різноманітна.

  • Повна інтеграція (екологічне виховання з худ. літературою, З, муз. вихованням, фіз. розвитком)
  • Часткова інтеграція (інтеграція худ. літератури і изодеятельности)
  • Інтеграція на основі єдиного проекту, в основі якого лежить проблема.

Інтегрований метод включає в себе проектну діяльність. Дослідницька діяльність цікава, складна і неможлива без розвитку мовлення. Задачі дослідницької діяльності в старшому дошкільному віці - це:

  • формування передумов пошукової діяльності, інтелектуальної ініціативи;
  • розвиток уміння визначати можливі методи вирішення проблеми з допомогою дорослого, а потім і самостійно;
  • формування вміння застосовувати дані методи, які сприяють рішенню поставленого завдання, з використанням різних варіантів;
  • розвиток бажання користуватися спеціальною термінологією, ведення конструктивної бесіди у процесі спільної дослідницької діяльності.

Працюючи над проектом, діти отримують знання, розширюють свій кругозір, поповнюють пасивний та активний словники, вчаться спілкуванню з дорослими і однолітками.

Дуже часто для запам'ятовування незнайомих слів, текстів, розучування віршів педагоги у своїй практиці використовують мнемоніку.

Мнемоніка, або мнемотехніка - це система різних прийомів, що полегшують запам'ятовування і збільшують обсяг пам'яті шляхом утворення додаткових асоціацій. Такі прийоми особливо важливі для дошкільнят, так як наочний матеріал засвоюється краще вербального.

Особливості методики застосування не зображення предметів, а символів для опосередкованого запам'ятовування. Це значно полегшує дітям пошук і запам'ятовування слів. Символи максимально наближені до мовного матеріалу, наприклад для позначення диких тварин використовується ялинка, позначення домашніх - будинок.

Робота з розвитку зв'язного мовлення дітей ведеться за такими напрямами: збагачення словникового запасу, навчання складання переказу і придумування оповідань, розучування віршів, відгадування загадок.
Актуальність використання наочного моделювання в роботі з дошкільниками полягає в тому, що:

по-перше, дитина-дошкільник дуже пластичний і легко навчаємо, але для дітей з ОВЗ характерна швидка стомлюваність і втрата інтересу до заняття. Використання наочного моделювання викликає інтерес і допомагає вирішити цю проблему;

по-друге, використання символічної аналогії полегшує і прискорює процес запам'ятовування та засвоєння матеріалу, формує прийоми роботи з пам'яттю. Адже одне з правил зміцнення пам'яті говорить: "Коли вчиш - записуй, малюй схеми, діаграми, чорти графіки";

по-третє, застосовуючи графічну аналогію, ми вчимо дітей бачити головне, систематизувати отримані знання.
Роботу з формування мовлення у дошкільників проводиться комплексно, за такими напрямами:

- корекція звуковимови;

- формування навичок звукового аналізу та синтезу слів і уявлень про структурні одиниці мовної системи (звук - слово - речення - текст);

- формування лексико-граматичних категорій;

- формування зв'язного мовлення;

При нормальному ході мовного розвитку дошкільник спонтанно засвоює багато словотворчі моделі, одночасно існуючі в мові і працюють у межах певної лексичної теми.

Багатьом дітям потрібне спеціальне навчання, а потім тривалі тренувальні вправи по засвоєнню навичок словотворення. Полегшити цей процес, урізноманітнити його і зробити більш цікавим для дитини допоможе метод наочного моделювання.
Він дозволяє дитині усвідомити звучання слова, повправлятися у вживанні граматичних форм, також він сприяє розширенню словникового запасу, формування мовного чуття.

Кожен педагог у своїй діяльності переслідує мета - навчити дітей зв'язно, послідовно, граматично правильно викладати свої думки, розповідати про події з навколишнього життя.

Необхідно відзначити, що зв'язкова мова, будучи самостійним видом речемыслительной діяльності, разом з тим виконує важливу роль в процесі виховання та навчання дітей, оскільки вона виступає у вигляді засобу отримання знань та засоби контролю над цими знаннями.
В сучасних психологічних і методологічних дослідженнях відзначається, що вміння і навички зв'язного мовлення при їх спонтанному розвитку не досягають того рівня, який необхідний для повноцінного навчання дитини в школі. Цим умінням і навичкам потрібно спеціально навчати. 
Переказ - більш легкий вид монологічної мови, тому що він дотримується авторської позиції твори, в ньому використовується готовий авторський сюжет і готові мовленнєві форми і прийоми. Це в якійсь мірі відображена мова з певною часткою самостійності. Мальовничо-графічний план виступає тут як засіб мнемотехніки.

З допомогою картинно-графічного плану, представленого як у вигляді піктограм, так і у вигляді предметних картинок діти переказують тексти, загадки вчать і т.д.

При складанні різних по складності оповідань посилюється роль і значення моделювання та композиційного оформлення сюжету, самостійного добору лексики, синтаксичних конструкцій, виразних засобів мови. Діти відчувають труднощі в побудові сюжету, тут їм на допомогу приходить картинно-графічний план. Він служить моделлю розповіді, і дитині, при наявності наочної опори залишається самостійно підібрати лексичний матеріал, побудувати речення.

Перш, ніж дати дітям завдання скласти розповідь по серії картин, необхідно підготовча робота: розглянути уважно всі картинки серії, відзначити, що головне на кожній з них, визначити сюжетну лінію і т.д. Часто при складанні розповіді діти втрачають діалоги героїв, слова-ознаки, що характеризують і описують персонажів. В картинно-графічному плані акцентується увага дошкільників саме на це. Якщо необхідно передати настрій героя - використовую піктограми. Піктограми виставляються при розгляданні кожної картинки із серії, щоб акцентувати увагу дітей на певній ознаці або дії героя.

Для розповіді по сюжетній картинці картинно-графічний план просто необхідний. Дитині важко сконструювати ситуацію, зображену на картині, придумати розвиток подій і грамотно закінчити свою розповідь, тобто оформити мовним матеріалом схему побудови висловлювання: зачин - розвиток подій - підсумок.

Існує кілька видів занять з картинним матеріалом.

Зупинюся на навчанні рассказыванию за окремою сюжетною картинці з придумуванням дітьми попередніх подій. Наприклад, картинка: «Зимові забави».

При складанні оповідання розповідного по цій картинці я роздаю дітям картки з фрагментами картинки і пропоную їм скласти пропозиції. Потім виставляється велика картинка, діти знаходять на ній свої фрагменти. Випереджаючи появу картинно-графічного плану, проводиться бесіда за змістом картини, по ходу бесіди виставляються опорні картки-символи і фрагменти картини. Таким чином, складаючи свою розповідь, діти комбінують в оповіданні свої знання і зображені на картині дії.

Використання наочного моделювання в системі корекційної роботи дає позитивний результат, що підтверджується даними діагностики рівня мовного розвитку дітей.

З усього вище сказаного можна зробити висновок: метод наочного моделювання та проектний метод можна і потрібно використовувати в системі як корекційної роботи з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку, так і в роботі з дітьми масових груп дитячого садка і початкової школи.

Джерело: http://lektsii.org/5-5244.html
Категория: МЕТОДИЧНИЙ КЕЙС | Добавил: yrok Просмотров: 2225 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Схожий матеріал:


ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:


ПОДОРОЖ У СВІТ ЛІКАРСЬКИХ...


Сюжетно-рольова гра «Школ...


ПІДПИСИ НА ПАПКИ З МАТЕРІ...


Конспект заняття з розви...Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 2
Гостей: 2
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг