Головна » Матеріал для завантаження » ДОВІДНИК ВЧИТЕЛЯ » Мнемотехніка

Мнемотехніка
13.05.2016, 18:36

Для початку - притча. У Греції на острові Хеосс до нашої ери трапилося землетрус, що засипав будинок багатія і гостей, бенкетували з господарем у його великому будинку. Коли людей розкопали, за їх останків було важко визначити, хто де лежить. Єдиний, що залишився в живих людей, вчитель риторики і поет Сімонід, незадовго до трагедії вийшов з дому, легко згадав, хто де сидів і хто що робив. Так родичі впізнали тіла своїх близьких, а Сімонід став основоположником нового методу запам'ятовування - топологічної мнемоніки, згідно з якою для запам'ятовування великої кількості матеріалу досить розташувати його в знайомому просторі (наприклад, власній квартирі) і в міру потреби діставати (знаходити) його.

Вчення Сімоніда складалося з двох важливих понять - асоціація і фон.

Асоціація - уявна зв'язок між двома предметами, фон - це те, що ви добре знаєте до найдрібніших подробиць. Тоді для того, щоб запам'ятати безліч якихось фактів, їх потрібно з'єднати (асоціювати) з тим, що вам добре знайоме.

Сімонідовскій метод широко використовував Цицерон, який промовляв свою промову, крокуючи з кімнати в кімнату. Виступаючи перед публікою, він проходив подумки той же шлях, збираючи "розкидані" по дорозі факти і вислови.

Згодом мнемоніка на довгі роки була забута. Проте зросла кількість інформації і необхідність запам'ятовувати багато і надовго відродив інтерес до цієї галузі практичної психології.

В даний час створено безліч методик раціонального запам'ятовування, проте як і раніше суть їх одна - спочатку запам'ятовується будь-якої опорний ряд (фон ), до якого підібрані асоціації.

Наведемо кілька широко відомих мнемонічних фраз або слів. Звичайно, всім з дитинства добре відома фраза, що задає порядок кольорів спектру: "Кожен Мисливець Бажає Знати Де Сидить Фазан". Або аналогічна їй "Як Одного разу Жак Дзвонар Міський Зламав Ліхтар". Початкові букви слів в цих пропозиціях дають назви кольорів: червоний, оранжевий, жовтий і так далі.

За схожим принципом організована наступна фраза: "Один Бритий Англієць Фініки жував Як Морква". Ту ж послідовність дає англійський варіант: "Oh Be A Fine Girl, Kiss me", і ця послідовність - класифікація зірок в астрономії від гарячим до холодних - O, B, A, F, G, K, M.

Той же принцип лежить у використанні фрази "Іван Народив Дівчинку, Велів Тягти Пелюшку" як прекрасного кошти для запам'ятовування черговості відмінків у російській мові: називний, родовий, давальний, знахідний ...

Запам'ятавши ж правило типу "Морський вовк Замучив Молодого Юнгом, Абсолютно стомивши Нещасного Підлітка" вам простіше буде запам'ятати порядок планет: "Меркурій-Венера-Земля-Марс-Юпітер-Сатурн-Уран-Нептун-Плутон "...

Безглуздя ж на кшталт "Артистові Біму Циркуль Даси - Його Прізвище Же-Аш" - дає ключ до розташування латинських букв на шаховій дошці.

Але ключові фрази можна будує не тільки на основі перших літер у словах. Широко використовуються фрази для запам'ятовування цифр, в яких кількість літери в словах відповідає певній цифрі. Фраза "Хто і жартома і скоро пожелает' Пі дізнатися число вже знає" з урахуванням написання слів з літерою "ять" в дореволюційному написанням дозволяє запам'ятати число Пі до десятої цифри: 3.1415926526, і в ній кожна цифра відповідає кількості букв у відповідному слові. А фраза "Я Катя, я дурна, але я ось знайшла корінь з двох" - містить і питання, і відповідь. "Чому дорівнює квадратний корінь з 2?" - Задаєте ви собі відповідь і, підраховуючи літери в словах, відповідаєте: "1,4142135624" з відповідним округленням. Можете перевірити.

Широко використовується мнемотехніка у радіоаматорів (в азбуці Морзе - Тітка Катя і Я на гірку йшла) і навіть у сольфеджіо, адже недарма квінта називається політичним інтервалом, тому що перші слова у фразах "Союз нерушимий" і "Вставай, прокляттям затаврований" - це квінти.

Напевно, прикладів достатньо. Тепер як це застосувати на практиці.

Найграндіозніша поле діяльності для застосування мнемоніки - це школа. Крім навчання читання, письма, рахунку сучасний школяр одержує величезну кількість інформації по інших областях людського знань, історії, географії, ботаніки, біології ... Запам'ятати все традиційним способом навряд чи під силу навіть дорослій людині, вже вміє аналізувати і міркувати.

Дитину потрібно готувати до дорослого життя заздалегідь. І чим раніше, тим краще. І мнемотехніка поряд з іншими традиційними методами навчання може бути дуже корисна.

Граємо в Цицерона. Вже маленької дитини можна познайомити з основою Сімонідовского методу - топологічної мнемотехніки. На основі практично будь-якої казки "з нанизуванням" - тобто з використанням якої-небудь послідовності. Добре підійде, наприклад, всім знайома "Ріпка". Підберіть "реквізит" - ріпку, дідусі, бабцю і інших дійових осіб з деткіних іграшок намалюйте відповідні картинки. Додайте предмети в порядки їх появи в казці по кімнаті або (якщо ви мислите глобально) по квартирі і розповідайте казку з використанням цих підручних засобів. Думаю, що після декількох "репетицій", прибравши підготовлені зачіпки, але асоціюючи їх з місцем, де вони розташовувалися, метод буде освоєно.

Дитині старшого віку метод розміщення Сімоніда (він ще називається методом loci) зручно використовувати тоді, коли потрібно запам'ятати якусь послідовність, наприклад, розташування органів дихання: ротову порожнину, трахею, бронхи, легені. "Прив'язавши" цю послідовність до добре знайомої обстановці, наприклад, до своєї кімнати і "повісивши" ротову порожнину на двері кімнати, трахею - "поклавши" на стіл, бронхи - на ліжко, а легені - "повісивши" на стіні, і подумки пройшовшись по кімнаті, збираємо всі в потрібній послідовності. П'ятірка на уроці анатомії забезпечена.

Юні шифрувальники. У багатьох людей виникають труднощі в запам'ятовуванні цифр. Вище був описаний метод запам'ятовування цифр з використанням ключової фрази, в якій кількість літер у слові відповідає запоминаемой цифрі. При цьому людина з гарною фантазією і поетичним даром фразу може придумати сам. Всім іншим можна порекомендувати шукати потрібні фрази в улюблених віршах. Наприклад, для того щоб запам'ятати телефон 156-96-47 можна використовувати всім добре знайоме:

Я помню чудное мгновенье, 
Переді мною з'явилася (ти)

Приклад, звичайно, перебільшений, але досить показовий.

Можна придумати свій буквений код для будь-якої цифри. Букви "З" і "О" очевидно схожі на цифри "3" і "0". Всім іншим можна придумати такі асоціації. Тоді будь-який набір цифр перетворюється на набір букв, яким можна зіставити якесь відповідне слово. Наприклад, ассоциіровав цифри "3", "8" і "0" з літерами "З", "В" і "О" і підібравши їм слово "завалити", ви отримуєте "ключ" до запам'ятовування дати Куликовської битви, запам'ятавши фразу " Куликове поле завалено трупами ".

Пароль-відгук. Як відомо, вивчення іноземної мови починається з вивчення простих слів. Але і їх досить часто важко запам'ятати. Пропоную вам пограти в гру "пароль-відгук", де "пароль" - досліджуване іноземне слово, а відгук - знайдена асоціація в рідному, добре знайомому, мовою. Наприклад, англійське "apple" (яблуко) цілком співзвучно слову "аплікація, і з пари" Аплікація "і" яблуко "можна скласти фразу" Я вирізаю з паперу аплікацію з яблуком ". А італійське" fagotto "(вузол) - очевидне" фагот "- легко запам'ятається фразою" ФАГОТ зв'язали в ВУЗОЛ ".

винаходимо нову мову. Як ви думаєте, що таке апріюнсенноя? Або МуМоБоНе? Це не фрази з мови тумба-юмба, це стиснута до мінімуму інформація - так звана агглютіграмма (склейка).

  • в першому випадку - місяців на рік, в яких кількість днів - 30;
  • у другому - послідовність правління Рюриковичів (правда, не всіх) - Ярослав Мудрий, Володимир Мономах, Всеволод Третій Велике Гніздо, Олександр Невський.

Чи не правда, вражає?

На закінчення слід сказати, що використання мнемотехніки ні в жодному разі не повинне замінити самий відомий і широко популярний метод у розвитку та зміцненні пам'яті - традиційне заучування текстів напам'ять. Однак із завданням допомогти зробити процес запам'ятовування більш простим, цікавим і "смачним" мнемоніка справляється просто чудово. Спробуйте застосувати основні мнемонічні прийоми на собі - і ви скоро відчуєте її корисність і незамінність. А якщо допоможете зрозуміти і освоїти мнемонічні прийоми своїм дітям - хто знає, може, виростите нового Цицерона?

Питання педагогам: Які мнемонічні прийоми використовують ваші вихованці на заняттях і в іграх? вводите Чи ви нові прийоми, або ж використовуєте тільки традиційні фрази?

Питання батькам: Як ви думаєте, використання мнемотехніки допоможе дитині краще запам'ятовувати правила і дати, або стане зайвою, непотрібною інформацією, що збільшує і без того великий обсяг запам'ятовувати інформацію?

Ірина Костіна, м. Уфа 


13.05.2016, 18:36

Категория: Мнемотехніка | Добавил: yrok | Теги: Мнемотехніка Просмотров: 1330 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК