Головна » Матеріал для завантаження » НОВА УКРАЇНСЬКА ШКОЛА » ПРИЙОМИ РОБОТИ

Метод кластера в освітньому процесі. Що це таке і як його використовувати?
20.07.2015, 19:14

Кластер - це графічна форма організації інформації, коли виділяються основні смислові одиниці, які фіксуються у вигляді схеми з позначенням всіх зв'язків між ними. Він являє собою зображення, що сприяє систематизації та узагальненню навчального матеріалу.


Кластер як один з методів критичного мислення
Сучасна система освіти орієнтована на формування в учнів самостійного мислення. Критичне мислення є педагогічною технологією, стимулюючої інтелектуальний розвиток учнів. Кластер - один з його методів (прийомів).

До особливостей критичного мислення відносять наявність трьох стадій:
виклик,
осмислення,
рефлексія.
На першому етапі відбувається активізація, залучення всіх учасників колективу в процес. Метою є відтворення вже наявних знань з даної теми, формування асоціативного ряду і постановка питань, на які хочеться знайти відповіді. На фазі осмислення організовується робота з інформацією: читання тексту, обдумування і аналіз отриманих фактів. На стадії рефлексії отримані знання переробляються в результаті творчої діяльності і робляться висновки.
Прийом кластера може застосовуватися на будь-який з стадій.
На етапі виклику діти висловлюють і фіксують всі наявні знання з теми, свої припущення та асоціації. Він служить для стимулювання пізнавальної діяльності школярів, мотивації до роздумів до початку вивчення теми.
На стадії осмислення використання кластера дозволяє структурувати навчальний матеріал.
На стадії рефлексії метод кластера виконує функцію систематизування отриманих знань.
Можливе застосування кластера на протязі всього уроку, у вигляді загальної стратегії заняття, на всіх його стадіях. Так, на самому початку діти фіксують всю інформацію, якою вони володіють. Поступово, в ході уроку, в схему додаються нові дані. Бажано виділяти їх іншим кольором. Даний прийом розвиває вміння припускати і прогнозувати, доповнювати й аналізувати, виділяючи основне.

Основні принципи складання кластера
Кластер оформляється у вигляді грона або моделі планети із супутниками. У центрі розташовується основне поняття, думка, по сторонам позначаються великі смислові одиниці, з'єднані з центральним поняттям прямими лініями. Це можуть бути слова, словосполучення, речення, що виражають ідеї, думки, факти, образи, асоціації, що стосуються даної теми. І вже навколо «супутників» центральної планети можуть знаходитися менш значні смислові одиниці, більш повно розкривають тему і розширюють логічні зв'язки. Важливо вміти конкретизувати категорії, обґрунтовуючи їх за допомогою думок і фактів, що містяться в досліджуваному матеріалі.

Правила оформлення кластера на уроці
Залежно від способу організації уроку, кластер може бути оформлений на дошці, на окремому аркуші або в зошиті у кожного учня при виконанні індивідуального завдання. Складаючи кластер, бажано використовувати різнокольорові крейди, олівці, ручки, фломастери. Це дозволить виділити деякі певні моменти і наочніше відобразити загальну картину, спрощуючи процес систематизації всієї інформації.

Рекомендації щодо складання кластера
Існує кілька рекомендацій щодо складання кластера. При його створенні не варто боятися висловлювати і фіксувати все, що спадає на думку, навіть якщо це просто асоціації або припущення. У ході роботи невірні чи неточні висловлювання можуть бути виправлені або доповнені. Учні можуть сміливо дати волю уяві та інтуїції, продовжуючи роботу до тих пір, поки не закінчаться всі ідеї. Не варто боятися значної кількості смислових одиниць, потрібно спробувати скласти якомога більше зв'язків між ними. У процесі аналізу все систематизується і стане на свої місця.

Застосування методу кластер
Метод кластера може застосовуватися практично на всіх уроках, при вивченні самих різних тем.
Форма роботи при використанні даного методу може бути абсолютно будь: індивідуальної, групової та колективної. Вона визначається залежно від поставлених цілей і завдань, можливостей вчителя і колективу. Допустимо перетікання однієї форми в іншу. Наприклад, на стадії виклику, це буде індивідуальна робота, де кожен учень створює в зошиті власний кластер. По мірі надходження нових знань, як спільного обговорення пройденого матеріалу, на базі персональних малюнків і з урахуванням отриманих на уроці знань, складається загальна графічна схема. Кластер може бути використаний як спосіб організації роботи на уроці, і в якості домашнього завдання. В останньому випадку важлива наявність в учнів певного досвіду у його складанні.


Приклад
Як приклад наведемо складання кластера на уроці суспільствознавства при вивченні теми «Монархія». На самому початку роботи учні висловлюють всі наявні у них знання з даного питання, припущення та асоціації. Наприклад: форма правління, влада, глава держави, цар, монарх, єдиновладдя. Учитель фіксує їх на дошці. Далі слід читання параграфа з підручника. В ході ознайомлення з матеріалом (або по результату прочитання), схема доповнюється новими фактами. Учитель дописує їх, використовуючи кольорову крейду. Підсумком уроку повинен стати аналіз отриманої картини, з обговоренням вірності або невірності первинних суджень і узагальненням отриманої інформації.


Гідності та результати застосування прийому
Застосування кластера має такі переваги:
він дозволяє охопити великий обсяг інформації;
залучає всіх учасників колективу в навчальний процес, їм це цікаво;
діти активні і відкриті, тому що у них не виникає страху помилитися, висловити невірне судження.
У ході даної роботи формуються і розвиваються такі вміння:
уміння ставити питання;
виділяти головне;
встановлювати причинно-наслідкові зв'язки і будувати умовиводи;
переходити від подробиць до загального, розуміючи проблему в цілому;
порівнювати і аналізувати;
проводити аналогії.
Що дає застосування методу кластера на уроках дітям? Прийом кластера розвиває системне мислення, вчить дітей систематизувати не тільки навчальний матеріал, а й свої оціночні судження, вчить хлопців виробляти і висловлювати свою думку, сформований на підставі спостережень, досвіду та нових отриманих знань, розвиває навички одночасного розгляду кількох позицій, здатності до творчої переробці інформації.
Висновки. Уроки із застосуванням методу кластера дають дітям можливість проявити себе, висловити своє бачення питання, дають свободу творчої діяльності. В цілому нетрадиційні технології, що використовуються в освітньому процесі, підвищують мотивацію учнів, формують обстановку співробітництва та виховують в дітях почуття власної гідності, дарують їм відчуття творчої свободи.

Джелело: http://www.minut45.ru


20.07.2015, 19:14 --------------------------

Категория: ПРИЙОМИ РОБОТИ | Добавил: yrok | Теги: процесі., Метод, як, таке, кластера, освітньому, це, Що, його, використовувати? Просмотров: 11184 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 26
Гостей: 26
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ
Ксенія8359
Україна. Кривий Ріг