Головна » Матеріал для завантаження » РОБОТА ПСИХОЛОГА » МОЛОДОМУ ВЧИТЕЛЮ

ПСИХОЛОГІЧНА АТМОСФЕРА УРОКА
18.12.2014, 17:28

Середовище, обстановка і атмосфера уроку повинні сприяти навчанню і ученню. Педагог виховує кожним своїм жестом, інтонацією голосу, спрямованістю своїх інтересів, Відношенням до справи, виразом свого обличчя, усмішкою і так далі

Навчання, що виховує любов до пізнання, до праці, мислення, творчості, самостійності, до учбового предмету, науки і вчителя -  а в сучасній нашій школі допустимо тільки таке навчання -  можливо лише в атмосфері мажорного, повного радощами відкриття праці вчителя і учня. Як створюють передові вчителі таку атмосферу? Перш за все впливом на учнях своєї особистості  -  особа вчителя, закоханого в науку, в свою роботу, в дітей. На дітей зачаровано діє особистий приклад людей, що багато знають, різносторонніх, глибоких і вольових.

Всі ми розуміємо, проте, що це -  умова необхідне, але недостатнє. Бо без урахування деяких психологічних закономірностей передачі знань і виховного процесу успіху не досягне жодна найвидатніша особистість. Зупинимося на тих з них, від обліку яких залежить створення бажаної повчальної і виховуючої атмосфери на уроці. Розумний, такий, що володіє психологічною культурою вчитель завжди забезпечить можливість кожному школяру пережити радість успіху незалежно від здібностей і ступеня його підготовки. Це забезпечується мистецтвом індивідуалізованого навчання, чуйного, уважного підходу до кожного учня. Фронтальна робота в класі ефективна тоді, коли доступна самому тугодумаючому, але передбачає і інші види праці для сильніших школярів і, звичайно ж, для декількох видатних дітей. Важливо тільки, щоб така диференціація учбових завдань проводилася непомітно, природно, без акцентування індивідуальних відмінностей між школярами.

 

 

Варто не врахувати цих вимог, зробити шкільну роботу або для когось непосильною, або для когось образливо простій, як неминуче, в ста відсотках випадків, в дітях актуалізуються ті компенсаторні процеси, які в кращому разі приводять до порушень шкільної дисципліни. Якщо ви тривалий час будете  зіштовхувати дитину з невдачами, показувати йому, що він гірший за інших, підкреслювати в нім погане, і... Ні, не Говоритимемо про трагічні результати. Ясно тільки, що нормальна ділова атмосфера урочних занять -  ефективна профілактика антигромадської поведінки, а також різного роду і різної тяжкості нервових зривів у дітей і підлітків.

Але ж відомо, що труднощі і невдачі при оволодінні знаннями неминучі. І була б згубною спроба позбавляти від них школярів, не загартовувати їх розум і волю подоланням перешкод в ученні. Але погано, коли провал учня при виконанні того або іншого завдання супроводжується загрозою, покаранням педагога і батьків, насмішкою однолітків, знущанням вчителя. Тим часом неспростовно доведено і те, що при нормальній атмосфері учбових занять, коли іншому учневі не чутні віддалені або такі, що наближаються гуркоти « грози»,  він може небоязливо скільки завгодно помилятися, провалюватися, валяти дурня, закріплювати у себе погані звички поведінки. Це теж, зрозуміло, погано. Необхідно знати індивідуальні особливості учнів, потрібна розумна, гнучка система педагогічних дій на їх психіку.

Здорова атмосфера уроку припускає, що рушійні спонукальні сили (мотивація) учення закладені в самому ученні і не потребують яких би то не було « батогах і пряниках».  Школяр за нормальних умов повинен вчитися не для відміток, не із страху перед неприємностями і не в очікуванні нагород, а з відчуття відповідальності, з любові до вчителя і з інтересу до учбового матеріалу. У нормальній атмосфері уроку відмітки -  це як би звіт вчителя і що вчаться (саме обох сторін!) за результати учення перед суспільством, перед собою. Всяка спроба змінити призначення відміток, перетворюючи їх на основну спонукальну силу учення, шкідлива і небезпечна.

У наше століття кібернетики, коли люди навчилися моделювати і відтворювати за допомогою різних пристроїв деякі аспекти пізнавальної діяльності людського мозку, стало з абсолютною очевидністю ясно, що всякий пізнавальний і розумовий процес у людини -  на відміну від « що думають»  і « повчальних»  машин -  обумовлюється складною гаммою емоцій. Не робити з цього факту практичних виводів -  означає прирікати учбовий процес на те, що він стане неефективним. Всяка спроба учити безпристрасно, буденно, сіро, впливати на мислення і пам'ять в обхід відчуттів неминуче приводить до того, що урок йде з нікчемним коефіцієнтом корисної дії. Емоційність не може не бути істотною межею нормальної атмосфери уроку. Мова йде про відчутому, щиро зацікавленому предметом викладу слові вчителя, про опору на позитивні емоції -  інтерес, допитливість, здивування, радість пізнавання, нелегкого успіху.

 

І останнє, що абсолютно необхідно сказати для того, щоб хоч би гранично стисло розкрити запропоновану нами тему. Жодну відповідь хлоп'ят не можна залишати без якої-небудь, хоч би короткої рецензії, якої-небудь оцінної думки. Бо без швидкої, об'єктивної, точної, короткої, зрозумілої і доброзичливої інформації про результати пізнавальних зусиль дітей процес засвоєння ними знань, умінь і навиків значно загальмовується. Вчитель повинен бути як би дзеркалом пізнавальних зусиль своїх учнів. І як дзеркало він повинен бути об'єктивний, точний і неупереджений в своїй інформації про те, правильно або неправильно щось засвоює, осмислює, робить школяр. Не знаючи цього, школяр дивується, чому, наприклад, незадоволено стиснула губи вчителька і, не сказавши ні слова, викликала відповідати на те ж питання іншого учня. І цей інший старається вже не зрозуміти суть справи, а здогадатися, якого формулювання чекає і добивається від них вчителька.

Щоб не було такого положення, в учбовий клімат хорошого уроку входить як його важлива частина постійна швидка і об'єктивна оцінка роботи дітей вчителем.

Маються на увазі прості вирази типу « Точно» « Правильно» « Молодець» « А ось цього рішення і я не знав -  обговоримо на заняттях кружка» « Здорово» « Неправильно» « Подумай, в якій ланці міркувань помилка» « Ось приклад, факт, спростовуючий таку думку, Знайди правильніше пояснення»  і так далі І все це -  без докорів, нотацій, нудного « спасенного»  моралізування, доган і звинувачень в лінощах. І все це -  доброзичливо, з щирим визнанням має рацію кожного на помилку.

Вчитель -  дзеркало психологічних, розумових, етичних зрушень в поведінці учня і тому він вчитель.

 

 

У шкільній дійсності є два рівно неприйнятні явища: методичний нігілізм (заперечення практичного значення методики) і методичний фетишизм (віра в чудодійну силу методики і техніки уроку). Тим часом ясно, що без методики, адекватній природі учбового матеріалу, природі живої, мислячої, такої, що відчуває, розвивається людини, урок не може бути ефективним і що сама по собі методика ще не сила, а лише потенційна можливість прояву сили педагога і його вихованців.

Успіх учбової роботи забезпечує лише органічне злиття досконалої методики із сприятливим кліматом уроку, його атмосферою, що дає радість пізнання, будить і розвиває розумові і етичні сили учня.

Урок! Відповідальний процес, процес складний і якнайтонший. Як важливо врахувати вимоги до його загальної атмосфери -  здоровою, життєстверджуючою, гуманною, доброзичливою.


18.12.2014, 17:28 --------------------------

Категория: МОЛОДОМУ ВЧИТЕЛЮ | Добавил: yrok | Теги: атмосфера, психологічна, Допомога психолога, урока Просмотров: 1863 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 2
Гостей: 2
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг