Головна » Матеріал для завантаження » РОБОТА ПСИХОЛОГА » ПСИХОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА - ВЧИТЕЛЮ

Психологічний тренінг "Успішний вчитель "
20.07.2015, 19:06

Мета: Розкриття внутрішнього творчого потенціалу вчителя . 

завдання: 
консолідація групи , формування в ній емоційно позитивної атмосфери ; 
визначення професійної спрямованості особистості вчителя; 
відпрацювання засобів і способів ефективного індивідуального стилю професійної діяльності; 
активізація і зміцнення довіри вчителя до самого себе , до власних бажань і потреб , розвиток його індивідуальності , розширення самосвідомості , пошук ефективного індивідуального стилю педагогічної діяльності; 
визначення стилю поведінки , вивчення особистісної схильності до конфліктного поводження ; 
конструктивне рішення конфліктних ситуацій ; 
підвищення рівня самооцінки вчителя; 
формування у вчителів емоційно - позитивного ставлення до дітей ; 
активізація у вчителів дитячих спогадів , розвиток емоційного сприйняття ; 
розвиток у вчителів здатності до педагогічної рефлексії , аналізу і оцінки наслідків власних виховних впливів; 
організація обміну досвідом між вчителями на предмет спілкування з важкими учнями; 
розвиток засобів ефективного спілкування вчителя з колегами по роботі ( іншими вчителями у школі) ; 
розвиток у вчителя техніки живого і образного спілкування з учнями , пластичності , емоційності та артистизму ; 
допомогти людині увійти в диссоциированное стан , щоб побачити і усвідомити свої проблеми як би з боку , підвищить впевненість у собі. 
вивчення стилю і структури міжособистісних відносин та їх особливостей , а також дослідження уявлень про себе, своє ідеальному "Я " , ставлення до самого себе . 

1 . вступ 

2 . Вправа "Подарунок " 

Учасники тренінгу розсідаються в коло, і психолог пропонує кожному учаснику по колу без слів за допомогою жестів , міміки , пози подарувати наступному учаснику подарунок. Той учасник , якому подарували подарунок , дякує і дарує свій подарунок наступному учасникові . 

3 . Вправа "Мій стиль у професії " 

Група вчителів сідає в коло і психолог пропонує кожному висловити вітання групі , уявляючи, що перед ними не вчителі , а школярі. Привітання може виражатися словами: "Здрастуйте , хлопці! " Рекомендується при цьому підкріпити свою фразу жестом , позою , виразом обличчя. Після того , як всі учасники групи висловили свої вітання , проводиться загальне обговорення , на якому вчителі висловлюють враження як би з позиції дітей. Яке з вітань було найбільш відкритим і доброзичливим, чия фраза виступила ефективним стимулом до активної дії . 

У даному вправу група працює на кожного учасника , реалізуючи для нього зворотний зв'язок у процесі пошуку власного індивідуального стилю діяльності . 

Необхідно відзначити , що проблема ефективного стилю педагогічної діяльності є актуальною не тільки для молодих вчителів , початківців свою роботу в школі . Вчителі , що мають солідний стаж трудової діяльності та оперують сформованими навичками і автоматизмами в роботі , потребують оновлення і розширення свого арсеналу професійних засобів . Тут необхідно йти не по дорозі придушення власної індивідуальності , а шукати можливість найбільш повного і гармонійного розкриття у професії своїх можливостей і свого " Я". 

4 . Вправа "Зустріч " 

Мета вправи: активізація у вчителів дитячих спогадів , розвиток емоційного сприйняття , формування " комплексу дитячості " . 

Організація групового заняття здійснюється по типу медитативного сеансу. Вчителі зручно розсідаються на своїх місцях. Вони сідають півколом , а психолог встає перед ними. 

Після заспокійливих слів: " Розслабтеся , сядьте вільніше , спокійно подихайте кілька хвилин" , психолог просить групу візуалізувати образи і картинки , які він буде словесно описувати . 

Далі він каже: " Уявіть , що зараз ви знаходитесь у себе вдома , в своєму будинку або квартирі. Ви сидите там , де зазвичай відпочиваєте , де вам особливо затишно і добре. Ви внутрішньо готуєтеся до зустрічі , важливою для вас. Ви зосереджені і уважні до самих себе. 

А тепер ви подумки встаєте і йдете в напрямку до виходу. Відкриваєте двері і повільно спускаєтеся сходами . Виходьте з затемненого під'їзду на вулицю в світлий простір літнього сонячного дня . На вулиці назустріч вам йде дитина. Він наближається все ближче і ближче . Придивіться , ця дитина - ви самі , якою ви були , коли вчилися в початковій школі . Подивіться, як ця дівчинка одягнена , яке в неї вираз обличчя , настрій. Постарайтеся якомога більш докладно розглянути її . Задайте їй важливий для вас питання і постарайтеся почути від неї відповідь . 

Після цього поверніться і повільно , не поспішаючи повертайтеся в свою квартиру " . 

Загальне обговорення проводиться на основі наступних опорних питань: " Опишіть образ себе, який ви були в дитинстві і який виник зараз у вашому внутрішньому уяві " ; " Яке питання ви задали і яку відповідь отримали? " ; " Опишіть ваші переживання і враження " . 

5 . Вправа " Крокодил". 

Мета : формування груп . 

Порахуйте , скільки в групі людей , назвіть це число групі і поясніть завдання : 

Зараз ви будете вільно ходити , просто ходити під музику і дивитися один на одного. Можете танцювати , розважатися і взагалі робити що хочете , однак у будь-який момент можу свиснути і сказати: " У групи по п'ять ! " - Або по три , або по сім. Так ось - вам треба опинитися саме в такій групі . Будь ласка , постарайтеся не залишитися поза заданої групи . І якщо в групі має бути шість чоловік , а у вас п'ять чи сім - ви із завданням не впоралися. Увага , ходимо ! 

Всі ходять , потім ведучий дає свисток , миттєві переміщення , народ так чи інакше формує групи , і так кілька разів. Закінчується все тим , що ведучий називає цифру , що дорівнює чисельності групи , поділеної на три , і пару миттєвостей через , тобто виключно бадьоро , група ділиться рівно на три частини. 

6 . Вправа "Рішення конфліктних ситуацій". 

Кожній групі пропонується конфліктна ситуація. Групі необхідно знайти конструктивне рішення , конфліктної ситуації. 
На засідання кафедри деякі викладачі прийшли непідготовленими . Як поводитися керівнику кафедри ? Чому склалася така ситуація? 
У класі - ПП : у дівчинки вкрали гаманець. Всі підозрюють одного і того ж учня . Дівчинка плаче , а однокласники - одні співчувають , інші вважають , що вона тюхтій і сама винна , треті пропонують обшукати підозрюваного учня . Як поводитися вчителю ? 
У класі - дитина, яка часто й подовгу хворіє , а тому не встигає. Вирішується питання про те , щоб залишити його на повторний рік навчання. Батьки просять не робити цього - хлопчик не винен у своїй хворобливості. Роль вчителя , класного керівника , завуча , директора в цій ситуації? 
В учнів і батьків претензії до охоронців : не дозволяють дітям виходити у двір , не пускають до школи батьків , а батьки ще й оплачують це "задоволення " . Хлопці і батьки заявляють , що порушуються їхні права . Як має повестися в цій ситуації директор , завуч , вчитель , класний керівник ? 
Батьки першокласниці звернулися до директора з проханням перевести дитину в інший клас : щоранку сльози , дівчинка не хоче йти в школу - вона їй не подобається. Чому батьки звернулися саме до директора , а не спробували вирішити проблему з вчителем? 
У школі на початку навчального року були введені платні послуги. Оформлено відповідні документи , але сталося так , що вчитель з певних причин не провів кілька уроків . Він прийшов у клас і сказав дітям : "Хлопці , т.к. уроки не були проведені , то за них ви можете не платити ". Чи правомірні дії вчителя ? 

7 . Вправа " Хочу - можу - треба" 

Група вчителів розсідається в півколо , перед яким ставляться два стільці. 

За бажанням двоє вчителів виходять в центр і сідають перед групою . Один вчитель - слухач , другий виступаючий. Останній промовляє три пропозиції , в яких перша частина однакова , а друга розрізняється. Наприклад , він каже: "Я повинен відчувати себе впевнено " , "Я можу відчувати себе впевнено " , "Я хочу відчувати себе впевнено " . 

Важливо , щоб продовження першої пропозиції (його друга частина ) було спонтанним і безпосереднім . Людина говорить те , про що він думає , що перше приходить в голову. 

Обговорюються питання про те, які з трьох пропозицій було висловлено найбільш переконливо , в якому з проявилася ініціатива мовця. Спочатку ці питання задаються другому учаснику , що знаходиться в позиції слухача , потім - всій групі . Розбираються інтонації голосу мовця , його вираз обличчя , жести і т.п. 

Як правило , в жіночій аудиторії , якій часто вступає вчительська група , з'ясовується , що більшість учасниць живе за принципом "Я повинна " . На реалізацію власних бажань і потреб ( "Я хочу " ) не залишається ні часу , ні сил. Психолог прагне показати групі , що кожній людині необхідно якийсь час присвячувати " життя для себе " б зберегти оптимізм і душевне здоров'я . 

Потім обговорюються питання , пов'язані з пошуком ефективного індивідуального стилю професійної діяльності вчителя. Психологу важливо показати , що форма поведінки вчителя в школі , його манера спілкування з іншими вчителями та учнями виробляються на основі не тільки прийнятих в педагогічній професії норм діяльності, а й прояві власної індивідуальності . Один вчитель строгий і сухуватий у спілкуванні , інший - емоційний і прагне до безпосередніх взаємодій. Важливо не відмовитися від самого себе , граючи роль , яка не відповідає своєї індивідуальності , а знаходити можливості реалізувати себе якомога повніше в заданих професією рамках і обмеженнях. 

8 . Вправа " Модальність " 

Дуже часто в спілкуванні з учнями ми використовуємо фрази: 

"Ти повинен добре вчитися! " , "Ти повинен думати про майбутнє! " , "Ти повинен слухатися вчителів і батьків ! " . Майже немає звернень , побудованих в модальності можливого : "Ти можеш ..." , "Ти маєш право .." , " Тобі цікаво ...". Про себе звертаючись до учнів ми говоримо наступне: " Я можу тебе покарати ..." , "У мене є повне право ... " , "Я знаю що робити ... " , "Я старший і розумніший ...". Модальність повинності (ти повинен ... ) важко переноситься людиною , її відчуття викликає у нього тривожні , стресові зі стояння , тому модальність повинності в обігу вчи теля до учня необхідно звести до мінімуму. Ми пропонуємо типові фрази в модальності повинності , вам необхідно перевести в модальність можливого при збереженні загального змісту висловлення . Наприклад: "Ти повинен слухатися вчителів і батьків ! " ( Типова фраза) . - "Звичайно , ти можеш мати свою власну думку , але до думки старших корисно прислухатися " . 
" Сядь цю ж хвилину ! Виплюнь жуйку ! " 
"Ти повинен добре вчитися! " 
"Ти ведеш себе як першокласник , а не старшокласник ! " 
" Ти постійно зриваєш мій урок! Ти повинен сидіти спокійно і уважно слухати ! " 
"Хто з вас розбив скло у класі ? Ти повинен говорити правду! " 
"Давай щоденник , я поставлю тобі двійку ! Ти повинен завжди мати з собою щоденник ! " 
"Чому ви сидите не на своїх місцях? Ви повинні сидіти так , як я вас посадила ! " 
"Ми в твої роки жили набагато гірше. Ти повинен цінувати турботу старших ! " 
" Скільки можна байдикувати ! Ти повинен , нарешті , зайнятися навчанням ! " 
" Ти постійно зриваєш мій урок! Ти повинен сидіти спокійно і уважно слухати ! " 

9 . Оцінка професійної спрямованості особистості вчителя ( Додаток ) 

Мета: визначення механізмів , через які професійна діяльність впливає на особистість , виявлення типових педагогічних деформацій особистості . 

10 . Вправа "Подарунок " 

Учасники тренінгу стають у коло , і психолог пропонує кожному учаснику подарувати наступному учаснику подарунок , передаючи м'ячик , але подарунок повинен бути емоційно забарвлений , наприклад : "Ольга Іванівна я дарую вам доброту , тому, що ми з вами добрі люди , а Ольга Іванівна каже я згодна або не згодна і дарує наступному учаснику подарунок у вигляді емоції , побажання ... " 

11 . Обмін думками , зауваження , побажання .

Джерело: http://www.minut45.ru


20.07.2015, 19:06 --------------------------

Категория: ПСИХОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА - ВЧИТЕЛЮ | Добавил: yrok | Теги: Успішний, Психологічний, вчитель, тренінг, ПСИХОЛОГІЧНА БЕЗПЕКА - ВЧИТЕЛЮ Просмотров: 15259 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 3
Гостей: 3
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг