Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » АНГЛІЙСЬКА МОВА

КОНСПЕКТ УРОКУ "MY SCHOOL"
15.01.2017, 12:30

Тема. It’s a school. What’s this? It’s a/an… 
Цілі. Вчити нові лексичні одиниці теми: school, bag, pencil, pen, rubber, book, what Повторити назви кольорів, назви цифр, слів : elephant, monkey, octopus, umbrella. Презентувати граматичну структуру What’s this? It’s a/an… Ознайомити із вживанням неозначеного артикля a/an. 
Розвивати пам'ять, увагу, фонематичний слух, навички читання, аудіювання, діалогічного мовлення. 
Прищеплювати інтерес до вивчення англійської мови. 
Обладнання: записи на дошці, HMK “Fly High 2”, тематичні картки, схеми-опори, таблиця, магнітофон, індивідуальні картки, Magic Bag. 
Хід уроку 
І. Організаційна частина уроку. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення 
1. Привітання. 
2. Мовленнєва зарядка. 
Let’s play a game “Microphone” 
Hello! My name is… 
3. Мотивація навчальної діяльності. Colour. Two teams 
Sing the songs“Colours in the zoo” 
Red and white and pink 
Yellow, green and blue 
Grey and black and brown 
Orange and purple too 
Colours in the zoo for you! 

Let’s play “Bingo”. 
4, 6, 8, 1, 9, 2, 10, 3, 5, 7. 
ІІ. Основна частина уроку 
1. Презентація нового матеріалу. 
Phonetic Drills. Extra repetition: Now let’s practice the pronunciation: 
oo [u:] school, pool 
oo [ʊ] book, look 
wh [w] what, 
T: Open your book at page 24. Listen and repeat. (CD1 Track 40) 
2. Словникова робота. 
a) Chant 
school- school –school I can see a school. 
bag - bag – bag. I can see a bag. 
pencil- pencil –pencil. I can see a pencil. 
pen –pen- pen. I can see a pen. 
rubber- rubber- rubber. I can see a rubber. 
book- book- book. I can see a book. 
b) What colour is the …? 
c) It is pink and blue. What’s this? 
3. A game “What’s missing?” 
4. Робота в зошиті. 
Write the words. 
Penbookschoolrubberbagpencilwhat 
5. Робота над текстом (CD1 Track 41). 
a) Передтекстові завдання. 
T: Where are the animals? Look at the story. 
6. Слухання і читання тексту (CD1 Track 41) T: Listen and read the text. 
7. Перевірка розуміння прочитаного. 
T: Read and match. Then read. Pair work. 
1. Hello, a) school. 
2. It’s a b) this? 
3. Hi, c) you, Sally. 
4. It’s my d) Rob! 
5. What’s e) Vicky. 
6. Thank f) bag. 
8. Вправляння у читанні (читання в ролях). 
7. Фізкультхвилинка. Sing and do. 
Monster Dance 
Close your eyes. 
Touch your nose. 
Clap your hands. 
Step your feet. 
Let's all do the Monster dance. 
10. Вивчення нового граматичного матеріалу Learn with Tag. 
Say the ABC 
Name the red letters: a, e, i, o, u. They are the vowels letters. 
The green letters are consonants. 
PB p.41 ex. 4 
11.Let’s play the game “Aquarium “ Put the words into the aquarium. 
Bag book pen pencil rubber apple insect jelly octopus rabbit umbrella egg elephant flower fox dog 
a an 

12. Listening. PB 41 ex. 3 (CD 1 Track 41) 
Listen and stick. Then circle. 
13. Pair work. P1 – P2 
P1: What’s this? P2: It’s a book. 
14. Tренуваня у вживанні структури “What’s this?” 
PBp. 41 ex. 4 
Fill in the gaps. 
What’s ____? What __ this? 
What’s this ___ my bag? 
What’s this? ____ is this? 
What’s this in my ____? 
What’s this? It’s a _____. 
A pencil and a ____. 
A pencil, a _____, a book and a ____. 
A _____, a rubber, a ______ and a pen. 
ІІІ. Заключна частина уроку 
1. Підсумок уроку. 
A game “Magic Bag” 
2. Домашнє завдання. 
PB p.24 ч Ex.3 
AB p.13.
 


15.01.2017, 12:30 --------------------------

Категория: АНГЛІЙСЬКА МОВА | Добавил: romaniukolesia | Теги: уроку, англійська мова, sChOoL, My, конспект Просмотров: 1588 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:



Всего комментариев: 0



avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 5
Гостей: 5
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ
vitalyfos13
Україна. Кривий Ріг