Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ |
Тема: „У світі риб”
Мета: Поглибити знання учнів про риб ;
Удосконалювати навички самостійно працювати з книгою; розвивати мовлення, пізнавальний інтерес дітей, вміння висловлювати власну думку; поповнювати словниковий запас учнів; виховувати бережливе ставлення до рідної природи.
Обладнання: намальовані на картках малюнки дітей „Риби”, виставки книг, журналів.
Хід уроку.
І Організація класу.
- Діти, кому ми дозволимо першими сісти? (Дівчаткам)
- Сьогодні ми з вами відправимось в країну позакласного читання за темою „У світі риб”. І працювати ми будемо за такими напрямками:
1. Розчитування.
2. Загадковий.
3. а) Довідкове бюро.
б) Вікторина „Так чи ні”.
4. Читайлик
а) Опрацювання твору
б) Читання віршів.
в) Інсценізація казки.
г) Пальчиковий театр.
5. Кулінарний.
На дні, де тиша й прохолода, лежить вусата колода (Сом)
1. Розчитування (Скоромовка)
Сидьма сом Сам сидів Самого сома Сум схопив.
Сім сусідів Скликав Сом:
Сміх і співи за столом!
1) Читаємо склавши долоні і діти розводять пальці рук.
2) Повільно і плавно стискати витягнуті пальці рук в кулак; темп вправи поступово збільшується.
3) Читання слів в зворотньому порядку.
4) Читання перегорнутого тексту.
- Діти, а який жанр усної народної творчості ви знаєте в якому можна зустріти риб? (Це загадки)
2. Загадковий ( Діти загадують загадки)
- Діти, а які загадки про риб ви знаєте?
1) У воді вона живе,
Нема дзьоба, а клює.(Риба)
2) їхала пані в срібнім жупані,
А на тім жупані латка на латці.(Риба)
3) Не ходжу і не літаю,
А ти спробуй, дожени!
Я буваю золота.
А ну - в казку загляни! (Риба)
4) Голова є, а шиї нема, очі є, а брів нема, рот є, а не говорить, без ніг,
а далеко ходить.(Риба)
5) В морі рибка золота, кораблі перевертала (Кит).
2. Довідкове бюро.
3. Виставка книжок. Розгляньте виставку книжок. Чи відповідає темі
уроку?
1 - й учень . Риби - давні мешканці водного середовища. Вони
населяють прісні й солоні водойми. До морських риб належать ті, що проводять усе життя у морях і океанах (акули, скати, оселедці, камбала).
До прісноводних риб належать ті, що завжди живуть у прісній воді. Одні з них мешкають у стоячій воді, населяють ставки (карась, короп, лящ ) інші населяють річки (форель, стерлядь), треті можуть жити як у стоячій, так і в проточній воді (окунь, судак, щука) Тіло риби покрито лускою і слизом. Риб’яча луска росте все життя і наростає кільцями. Влітку риба багато їсть, швидко росте, і кільця на лусці широкі.
Взимку риба майже не їсть і майже не росте - отже, кільця утворюються вузенькими, ледве помітними.
2- й учень
- Вам цікаво, хто придумав для риб назви?
Деякі назви вказують на схожість форми тіла з різними предметами, наприклад : меч-риба, шабля-риба, спис-риба, ремінь-риба. Є назви, які вказують на деяку схожість риб з тваринами.
Уявіть собі на хвилинку, що в морях і океанах є водяний слон, морський вовк, морська лисиця, риба — мавпа, морська корова, морський пес, риба свиня, їжак риба!
Деяким рибам дали назву за забарвленням тіла: білий амур, чорна риба, зеленушка, жовтокрила.
3- й учень Є ще назви релігійного походження : божа риба,
морський ангел, морський чорт, морський диявол.
Морський ангел - це акула. Проте ані зовнішність, ані поведінка цього хижака аж ніяк не ангельські.
Морський чорт - це ненажерливий і небезпечний хижак, до того ж дуже підступний.
4- й учень А чи бувають отруйні риби?
- Так, і одна з найотрутніших - риба - собака. Сильна отрута, здатна вбити людину, міститься у її внутрішніх органах - серці та печінці. Усупереч цьому, риба - собака вважається в Японії делікатесом.
Ці риби вміють захистити себе - вони здатні так наповнювати своє тіло водою і повітрям що вдвічі перевищують свій звичайний розмір. У такому вигляді вони важкодоступні для хижака.
5- й учень Моря і річки населяють дивовижні істоти. Ось деякі з
них.
Морський коник
Це дуже цікава рибка незвичайної форми. Це єдина риба, яка плаває вертикально - хвостом у низ. Коник їжу не жує, а всмоктує як пилосос, тому що не має зубів. У морських коників потомство виношує не мама, а тато.
Бризгун
Ця маленька рибка чудово бачить. Вона помічає комах або павуків на рослинах і влучно стріляє по них струменем води з рота. Ротик цієї рибки, це ідеальна модель водяного пістолета.
Риба-гадюка
Ця риба має цілу батарею з 350-ти маленьких і численні ряди ліхтариків на животі. Ними вона приваблює жертв,
б) Вікторина „Так чи ні” (сигнальні картки 2-х кольорів) червоний колір (+), зелений (-)
1) До морських риб належать карась, короп, лящ.
(Ні, це риби які живуть у прісній воді)
2) Влітку риба багато їсть, швидко росте, і кільця на лусці широкі (+)
3) Риба-собака має незвичайний вид. Її шкіра покрита колючками.(- Це риба-їжак )
4) У морських коників потомство виконує не мама, а тато (+)
5) Риба-гадюка має цілу батарею вогнегасників у роті. Ними вона приваблює жертв(+)
Ви знаєте, що деякі назви риб вказують на схожість з тваринами.
III. Фізкультхвилинка
Зобразивши риб, які схожі на тварин (Водяний слон, риба - мавпа, морський пес, морська корова).
На сьогоднішньому уроці ми опрацьовуємо науковий твір Олександра Копиленка „Як сплять риби”.
В нас присутні диктори, які познайомлять вас з новим твором. А ви послухайте і подумайте.
- Як сплять риби, які живуть у морях.
- Як сплять риби, які живуть в річці?
Запитання.
1) Читання твору учнями (самостійно)
2) Діти в групах ставлять запитання та стежать за правильними відповідями.
Вибіркове читання
5. Виразне читання віршів.
1) В Ладожинець „Обіцяв сестричці сома” В-к . Ми повинні стати друзями природи, оберігати її .
2) Щука там, серед ставка,
На обід когось шука.
Як нікого не впіймає, - То й обіду їй немає!
6. Інсценізація казки. З якої це казки?
а) - Діти першої групи підготували для вас казку в якій не тільки щука може шукати собі обід, але й і нею можна поживитися.
7. Пальчиковий театр.
8. Кулінарний.
а) Прислів’я.
б) „Дав Бог рибу, дасть і хліб”, - казали у давнину.
Риба найцінніший продукт харчування. Вона має дуже велику кількість поживних речовин. З риби можливо приготувати багато смачних та корисних для здоров’я страв.
г) Конкурс кулінарів. (Кожна група приготувала страви з риби).
IV. Підсумок.
- На уроці всі плідно працювали.
Зараз ви самостійно оцініть свою роботу.
Рибки червоного кольору (10, 11, 12)
Жовтого кольору (7, 8, 9)
Зеленого кольору (4, 5, 6)
- У кожної групи вийшов свій кольоровий акваріум.
Подякуйте одне одному за співпрацю.
- Які ваші враження від уроку.
- Що на вашу думку вдалося найкраще?
- Що нового дізналися?
Підготувала:
вчитель початкових класів
навчально-виховного об’єднання №1
м. Хмельницького
Дячук Людмила Іванівна
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:
Всего комментариев: 0 | |
|
|