Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ

Тема. Стан природи і настрій людини в поезіях Лесі Українки. Леся Українка «Давня весна».
(18.5 Kb) ] 10.10.2015, 17:47

Л.Є. Зелена ,

спеціаліст вищої категорії,

Соледарська загальноосвітня

 школа І-ІІІ ступенів №13

Артемівської міської ради

Донецької області

Урок читання, 4 клас

 

Тема. Стан природи і настрій людини в поезіях Лесі Українки.

Леся Українка «Давня весна».

 Мета: розширити і поглибити знання учнів про життя і творчість Лесі Українки; викликати емоційне сприйняття віршів; розкрити вплив природи на настрій і почуття поетиси;  удосконалювати вміння порівнювати, знаходити й пояснювати епітети, метафори (без називання термінів); формувати комунікативну компетентність; розвивати виразність читання, уяву, мислення, мовлення учнів; виховувати інтерес до творчості Лесі Українки.

Обладнання: портрет Лесі Українки,  картки зі словами,  прислів’я.

Тип уроку: урок  вдосконалення знань, умінь і навичок.

 

Хід уроку

 

І. Оргмомент.

Станьте, діти, підтягніться.

Одне одному так щиро посміхніться.

Сядьте всі рівненько, починаємо працювати,

Нові знання здобувати.

  • На уроці ми повинні бути: організованими, уважними, розумними, кмітливими.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

  1. Перевірка домашнього завдання.

Виразне читання вірша  І. Франка  «У долині село лежить».

  1. Мовна розминка.

Читання вірша з пропущеними буквами, що позначають голосні звуки.

Прочитати пошепки повільно, пошепки швидше, швидко вголос.

В_ш_ньк_ - ч_р_ш_ньк_,

Ч_рв_н_ї, сп_л_,

Ч_г_  ж б_ в_ т_к  в_с_к_

В_р_сл_  н_  г_лл_?

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.

  • Сьогодні наш урок ми присвячуємо українській поетесі Лесі Українці. На уроках читання ми вже ознайомилися з багатьма її творами. Сьогодні поглибимо знання про життя і творчість славної доньки України.

ІV. Опрацювання статті «Леся Українка».

  1. Самостійне читання  (мовчки). Вправа «Небо і земля».
  2. Усвідомлення змісту.
  • Коли народилася поетеса?
  • Яке справжнє прізвище Лесі Українки?
  1. Гра «Розвідники»
  • Який літературний псевдонім матері?
  • Який перший вірш написала?
  • Коли з’явився вірш «Конвалія»
  1. Довідкове бюро.            

V. Опрацювання вірша «Давня весна»

       1. Слухання вірша.

       - Які почуття у вас викликає цей вірш?   Чому?

       - Пригадайте і ви прихід весни. Який у вас тоді настрій?

       2. Словникова робота.

весела                                           я                                         ясна

хвора                                            шум                                   мила

радісна                                         весна                                 щедра

тісна                                             квітки                               зелений

білесенькі                                    хатина                               самотна

Читання слів «луною» за вчителем, а тоді «буксиром»    у парі.    

  • Що об’єднує слова І і ІІ стовпчиків? Яке  слово зайве у ІІ стовпчику? Чому?
  • Доберіть антоніми до слів І стовпчика.
  • Доберіть синоніми до слів ясна, мила, весела, щедра.
  • Поясніть значення слова самотна.     
  1. Читання вірша учнями (мовчки).
  • Хто головний герой вірша? Від чийого імені ведеться розповідь?
  1. Читання «ланцюжком».
  2. Осмислення змісту вірша. Робота над образними засобами твору.
  • Знайдіть у перших двох строфах рядки, в яких про весну говориться як про живу істоту.  Які із  синонімів,що ви добирали до слів, можна вжити у вірші? Чому ви так вважаєте?
  • Яким був спочатку настрій дівчинки? Чому вона була дуже сумна?
  • Який дарунок принесла весна поетесі? Як про це сказано у вірші?
  • Як потім змінився настрій дівчинки? Чим це було викликано? Як це можна передати під час читання?
  • З яких рядків видно, що незважаючи на хворобу, героїня сильна, мужня, що вона з любов’ю ставиться до природи?
  • Як поетеса описує у вірші пробудження природи: вітру, дерев, пташок. Прочитайте ці рядки.
  • Поясніть, як ви розумієте вислови: «промінням грала, сипала квітки»; «співало все, сміялося, бриніло»
  • Поміркуйте, чому Леся Українка назвала вірш «Давня весна».
  1. Мовно-логічне завдання.
  • З’єднайте слова середньої колонки з відповідними прикметниками (словникова робота), щоб утворилися словосполучення із вірша.
  1. Виразне читання вірша. Гра «Диктор телебачення».
  • Прочитайте вірш, передаючи голосом зміни настрою героїні.
  1. Гра «Кмітливчики». Робота в парах. Відновити прислів’я.

Вода потекла … (весну принесла)

Грак угорі … (весна надворі)

Весняний дощ … (трава росте)

Матінка – весна … (усім красна).

  1. Вправа «Гілочка сподівань»
  • Весною прокидається природа, все оживає. У кожного з нас є свої сподівання. Зараз ми прикрасимо гілочку своїми сподіваннями.

VІ. Підсумок уроку.

  • Що нового дізналися про поетесу?
  • Життя Лесі Українки – це подвиг митця, один із тих подвигів, що підносять людину в очах сучасників.

Видатні поети ніколи не залишають нас.

Вони відходять у безсмертя.

Не стерлась райдужна сторінка,

Не вмерла пісня лісова,

Безсмертна Леся Українка

Була і є повік жива. (Олена Журлива)

VІІ. Домашнє завдання.

Вивчити вірш «Давня весна напам’ять».

 


(18.5 Kb) ] 10.10.2015, 17:47 --------------------------

Категория: ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ | Добавил: yrok | Теги: Українки., настрій, людини, поезіях, природи, тема., Лесі, Леся, стан, Українка Просмотров: 3527 | Загрузок: 550 | Рейтинг: 5.0/1
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:



Всего комментариев: 0



avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 14
Гостей: 14
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ
irakobet
Україна. Кривий Ріг