Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ |

Мета. Формувати у дітей розуміння цінності хліба, як мірила гниття, як святині, як одного з найважливіших харчових продуктів; розвивати усне мовлення, вміння виділяти ї ї йтиме з почутого шляхом аналізу інформації; виховувати бережливе ставлення до хліба, повагу до праці людей, що • зростили хліб».
Обладнання: вазончики з пшеничними колосками, колекцій злакових культур, виставка зразків хлібобулочних виробів, таблички з назвами груп, ноти до пісні Є. Туманяна • Слива хлібу!» на слова С. Погорєловського, фортепіано, магні- тофон, касета з записом «Пісні про хліб» В. Вітліна ми слова П. Каганової.
Хід уроку
І. Організація класу.
1.Привітання.
(Учитель читає напам'ять уривок вірша Г. Мозолити:
Ми хлібом — сіллю друзів зустрічаєм.
Хай в світі буде більше в нас братів,
Хай в кожній хаті будуть короваї,
Щоб люд ніколи хліба не просив.)
2.Перевірка готовності дітей до уроку.
( Учні сидять по групах. У кожної групи на столі — вазончик із пшеничними (житніми) колосками та табличка з назвою групи: агрономи, історики, народознавці, робітники хлібозаводу (технолог, дієтолог, валеолог- таблички на грудях), читці.)
3.Створення ситуації успіху. Персональна винятковість. Мобілізація активності дітей.
ІІ. Ознайомлення з темою й метою уроку. Створення ситуації успіху.
Гра «Оплески»
- Плескати долонею об долоню.
- Двічі обома руками об парту.
Спробуйте і ви повторити так.
Діти намагаються повторити спочатку повільно. Потім під час оплесків «рука об руку» вводиться рахунок 1-10. Отримуємо одночасний рахунок уголос і плескати: «один» – одночасно з плеском у горі, обома руками об парту «стук-стук», «два» - одночасно з плеском у горі, обома руками об парту «стук-стук», «три» - аналогічно, і так до «десяти». Темп можна підвищувати згідно з тим, як діти опановують певний ритм.
Учитель,: Сьогодні ми проводимо урок-конференцію
«Я називаю хліб святим...». Здається,, що ми знаємо про хліб усе. Земля на зернятці стоїть... Хліб — мірило життя…Хліб - усьому голова. Але скільки цікавого розповісти про цей продукт харчування. Вважаю, що урок-конференція, який ми проведемо викличе у вас інтерес. Бо кожна група дітей класу підготувала доповіді- повідомлення.
Запрошую керівників
груп взяти участь у лотереї: вияснити послідовність повідомлень.
(Учитель проводить лотерею. Першою виступає група істориків.)
III. Розповіді учнів про хліб.
1. Група істориків.
Вживати в їжу насіння диких злаків люди почали 15 тисяч років тому. Перш за все пращури навчилися розтирати зерна між каменями та їсти їх змішаними з водою. Минали віки. Люди почали використовувати вогонь для випікання значно смачнішої борошнисто - зернової каші. Перший печений хліб з'явився у єгиптян. Це було 6 тисяч років тому. Саме в Єгипті почали застосовувати ручні млини, ступки. Населення цієї країни навчилося розрихляти тісто способом бродіння. «Якщо я не дотримаю слова, — заприсягалися у давнину, — нехай я ніколи не побачу хліба.» Хліб оздоблювали насічками, малюнками. Найчастіше на хлібі зображали зерна, бойовий лук, стріли. Стріли і лук вважали захисниками злакового поля. До речі, греки знали 70 рецептів випікання хліба.
Який же шлях пройшло зернятко, поки не стало 1 хлібиною? (Сире насіння => розтерте зерно, змішане з водою => випечена борошнисто-зернова каша печений хліб).
Хліб — символ життя. З давніх-давен він у великій пошані народу. Певна річ, шанобливе ставленню до хліба виникло тому, що основним заняттям наших пращурів було землеробство, яке й давало значну частину продуктів харчування. Недаремно у молитві до Бога «Отче наш...» люди як великої милості просять не позбавляти їх хліба. Бо золото і срібло, говорили в старовину, всього-на-всього метали. Жито і пшениця — саме життя. Так вважають і зараз. Чому? Дізнаємось, прослухавши доповідь групи агрономів.
(Під час розповіді учні використовують колекцій злакових культур.)
2. Група агрономів.
Багато тисячоліть тому люди навчилися вирощувати жито, пшеницю, овес, просо, ячмінь та інші злаки. Нині зернові
займають величезні площі. Найбільшу масу продукції дає пшениця.
Пшениця — однорічна рослина. Є озимі та ярові форми. Основний хліб Землі — м'яка пшениця. Її озимі сорти сіють у районах з нежарким кліматом і достатньою вологістю. У різних сортів пшениці «вуса» — остюки — мають свій колір. Вони бувають білі, жовті, червоні, фіолетові, чорні. Предки почали вирощувати пшеницю в 4 тисячолітті до нашої ери. Наша ж національна їжа — житній хліб. Ще стародавні люди пекли хліб з жита. Про це говорить і первинне значення слова «жито» — їжа взагалі, поняття «хліб» з'явилося пізніше і означало той продукт, який ми зараз називаємо борошном. Цікаво, що навіть форма хлібини, характерна для українського хлібопечення — кругла, — пов'язана з давніми віруваннями слов'ян у життєдайну силу Сонця, яке обожнювалось. Литовський поет Едуардас Ме- желайтіс писав: «Хлібина — це справжній осколок Сонця на моїй землі.» І дійсно, рум'яна кругла українська паляниця (учень показує паляницю) чимось подібна до сонячного світила. Народження хліба сприймалося, як народження Сонця. Хліб готувався з пшеничного, житнього, ячного або іншого борошна, часто змішаних разом. Тісто вичинялось, кисло, для вичинки використовувалися шишечки хмелю, відомого з сивої давнини. Про те, яке це велике свято — народження хліба, розповідає Оксана Неменша у вірші «Хліб». Слухаємо групу читців.
- Група читців.
Хліб
Я прошу вас — не грюкайте дверима,
Як випікають хліб у отчім домі.
Поставте тихо на хідник святковий,
Розісланий на всю світлицю рівно,
Свою валізку з буднями міськими
Та скиньте екстрамодні черевики.
Які ж бо знову станете низькі.
Супроти сволока і світлих вікон.
Вклоніться матері, що садить хліб у піч,
Відчуйте серцем таїну роботи.
Тим часом ранок, перебрівши ніч,
Легесенько постукає у ворота.
До нього вийдіть, як з добром до друга,
Покличте в хату, де
пахтить вже хліб — На рушниками засланім столі Квітує сяйвом паляниця кругла.
Оксана Неменша
Хвилинка відпочинку. Розучування дитячої народної гри «Печу, печу хлібчик».
(Для проведення гри діти стають розірваним колом лицем до середини. Перед кожним — умовна піч, під руками ніби діжа з тістом, праворуч лопата.)
Учні співають:
Печу, печу хлібчик
Дітям на обідчик.
У цей час вони вдають, що місять хліб у діжі. Коли співають слова:
Беру, беру папку, (хліб потрібен людині, як батько в сім'ї)
Кладу на лопатку,
Школярі трохи присідають, опускають обидві руки вниз, щоб набрати тіста, а потім усі піднімаються, тримаючи «тісто на лопатці» — ліва рука спереду, права трохи ззаду. На словах: Шусть у піч! Шусть у піч!
Кидають «тісто лопатою» у «піч», виступаючи лівою ногою вперед, а праву залишаючи на місці. Так повторюється кілька разів.)
Калачі
Я печу, печу, печу Діткам всім по калачу, Зверху маком притрушу, В піч гарячу посаджу. Випікайтесь, калачі, У натопленій печі!
Буду Васю, Олю, Нату Калачами частувати!
Галина Демченко
Хліб, як сонце
— Хліб, як сонце, — каже мати.
— Хліб, як сонце, — каже тато,
А сестра й собі до слова:
— Хліба й сонця в нас багато.
— Хліб, як сонце, — кажуть люди,
— Хліб, як сонце, з нами всюди.
А сестричка знов до слова:
— Хліб, як сонце, завжди буде.
Микола Сингаївський
Колосок
«Колосочок-колосок,
Як тебе помолотити,
І зерно в млині змолоти,
А борошно через сито.
Просіяти, протрусити, —
Чим ти хочеш бути?»
«Хочу бути свіжим хлібом
Людям до обіду,
Паляницею-рум'янком
Людям до світанку,
І пампушком запашним,
Пиріжечечком смачним,
І бубликом, і книшем,
І солодким калачем
Людям до вечері.
Хочу бути на столі
В свято короваєм,
Щоб господарі раділи
Новому врожаю!»
Василь Грінчак
Учитель: Яка тема почутих вами віршів? Послухайсь запис «Пісні про хліб» В. Вітліна на слова П. Каганової. Чому нас учить ця пісня? М виучить запис «Пісні про хліб» В. Вітліна на словп П. Кагонової.
Ким бути?
Той хоче стати капітаном,
Той космонавтом хоче буть...
Я теж подумав: ким я стану?
Яку мені обрати путь?
Звичайно, лікарем би добре...
Або артистом — слава й честь!..
Чи прикордонником хоробрим...
А можна інженером стати,
Учителем — дітей учить,
Складних наук їх научати
Й науки головної — жить.
Професій безліч є цікавих,
Але свою вгадати як —
Щоб добре діло й добра слава?
І я собі міркую так.
Потрібно лікувать хвороби,
Водить у космос кораблі,
Та я із роду хліборобів,
І родовід мій — од землі.
Степ перейти — життя прожити,
То не такі прості слова.
Життя утворено від жита,
Бо хліб — усьому голова. ...
Раніш од сонечка устати,
Погладить колос на ходу!..
Ні, я, мабуть, не в космонавти —
У хлібороби я піду!
Олег Орач
Учитель: Чому ж хлопець обрав саме професію хлібороба?
4. Група робітників хлібозаводу.
Технолог. Як хліб на стіл прийшов знає кожний із нас. Раніше процес випікання хліба був дуже трудомісткий. Праця пекаря важка і виснажлива, її можна було порівняти з працею металурга. Звичайно, в наш час створена машинна технологія виробництва хліба, еє головне завдання технологів — зберегти якість хлібобулочних виробів на рівні, досягнутому тисячами невідомих майстрів минулого. Цікаво, що з одного зернятка пшениці можна одержати близько 20 міліграмів борошна. А для приготування одного батона треба змолотити 10 тисяч зернят. Запрошую учасників конференції на виставку зразків хлібобулочних виробів. Але одна умова: ви відгадуєте загадку я демонструю роби.
Виріс у полі на добрій землі,
Місце найкраще знайшов на столі. (Хліб)
Як навколо об'їси —
Серединки не проси.
Ми такі гостинці:
Дірка в серединці. (Бублики)
Грицько Бойко
У землю кидалося, на повітрі розгулялося, в печі гартувалося, запахом своїм усіх приваблює. (Булка)
У кожнім колосі зерно
Світиться янтарно,
Бо трудились на селі
Люди всі не марно
І на славу уродила
Золота пшениця.
Наче сонце, на столі
Свіжа... (паляниця)
В. Кириленко
Повен пень головень. (Галушки)
Химерний, маленький,
Бокастий, товстенький,
Смачним чимсь напхався,
В окропі купався,
У дірку впав, — І пропав!
(Вареник)
Сидить у ложці, звісивши по ножці. (Локшина)
Дієтолог. Харчові смаки у кожного різні. Але без хліба, здається, не живе ніхто. Природа заклала в пшеничне і житнє зерно комплекс життєво необхідних людині поживних речовин: білків, вуглеводів, вітамінів, мінеральних сполук, без яких неможливе життя жодного з нас. Тому зернові продукти не лише забезпечують нормальний розвиток організму, а й стимулюють фізичну та духовну діяльність людини, підвищують стійкість до різних захворювань.
Валеолог. Бажано споживати хліб, який випікається з борошна грубого помолу, а ще корисніше час від часу збагачувати свій раціон пророслою пшеницею. Пророщені зерна пшениці — це цілюще харчування, яке додає бадьорості, підвищує опірність несприятливим факторам. У проростках значно більше поживних речовин у порівнянні з непророслими зернами.
Їстівна хвилинка. Робітники хлібозаводу пригощають присутніх тістечками.
5. Група народознавців.
Хліб з одного виду борошна, наприклад, пшеничного, служив обрядовою їжею. Це знайшло своє. продовження і в український традиціях: весільний коровай, паска, обрядове весільне печиво тощо. Більшість обрядових страв побутує і в наші дні. Серед 12 обов'язкових страв на свят-вечір подавали вареники та коржі з маком. На Василя та Маланки (Новий рік) атрибутом
святкового столу були пироги. На Масницю головною обрядовою стравою вважались вареники з сиром і гречані млинці. До зустрічі весни, на Сорок Святих, випікалось обрядове печиво у вигляді пташок, називалось воно «голубцями», «солов'ями», «журавликами». Перед Великоднем, на Хрестю, готували хліб у вигляді хреста. На Благовіщення дітей частували коржами з маком. На Великдень поряд з крашанками освячувалась паска. На Маковій пекли «шулики» — коржі з маком. На Дмитра випікали калиту — обрядовий хліб із отвором посередині або «балабушки» — хлібці для ворожіння.
IV. Проведення конкурсу на кращого знавця прислів'їв та приказок про хліб.

Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:
Всего комментариев: 0 | |
|
|