Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ

Урок позакласного читання на тему "Зимонька - снігуронька стукотить у вікна нам."
(45.2 Kb) ] 20.09.2015, 14:51

Урок позакласного читання на тему: «Зимонька–снігуронька стукотить у вікна нам».

Мета уроку.

Показати, як у літературних творах за допомогою художніх засобів зображаються картини  природи, навчити знаходити описи. Розвивати і удосконалювати мовлення учнів та навички виразного читання художніх текстів, працювати над інтонуванням речень,  вчити дітей ділити текст на частини, робити самостійно висновки. Виховувати в учнів уміння бачити красу природи, уміння милуватися нею,  оберігати природу. Навчити допомагати лісовим мешканцям у важкий час.

Обладнання уроку.

Платівка з записом твору П.І. Чайковського «Пори року», платівка «Голоси птахів», ілюстрації по темі «Зима», «віконечко в природу», словничок «Мудрої Сови», таблиці з прийомами по розвитку техніки читання, текст для розчитування на окремих листах.

Хід уроку.

            Привітання до гостей.

  1. Урок починається речівкою. 

Вчитель:     Вже дзвінок нам дав сигнал,

Діти:            Працювати час настав.

Вчитель:     То і ми часу не гаймо,

Діти:            Всі трудитись починаймо!

  1. Робота за таблицею.
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

 

ІІІ ряд (слабкий рівень) – читання по вертикалі (зверху вниз).

ІІ ряд (середній рівень) – читання по вертикалі (знизу вверх).

І ряд (сильний рівень) – читання по горизонталі.

 

 

  1. Мотивація учбової діяльності.
  • Читаю вірш.
  • Послухайте уважно і скажіть: - Яку назву йому можна дати і чому?

                                       Я.  Колас.

Надійшли морози,                                                  Під серпанком білим

ріки закували                                                                       трави і листочки,

і березам коси                                                         річка оніміла,

інієм прибрали.                                                       не дзюрчать  струмочки.

Пухова перина                                                         Омертвіли лози,

очі убирає,                                                               ледь гіллям хитають,

біла скатертина -                                                     а в полях морози

ні кінця, ні краю.                                                     та вітри гуляють.

  • Так, і ми продовжуємо сьогодні вивчати тему: «Зимонька-снігуронька».

І познайомимося з оповіданням В. Грінчак «Ясинець».

  1. Знайомлю з планом. 
  1. Розчитування.
  2. Вчусь інтонувати.
  3. Розвиток мови.
  4. Словарна робота.
  5. ?
  6. Техніка читання.
  7. Підсумок.
  1. Актуалізація опорних знань учнів.

- Зараз ми з вами відправимося в подорож і це буде незвичайна подорож в природу. Відправляючись в подорож вам слід пам’ятати, що в природі, в лісі треба поводитись тихо, щоб побачити, почути і відкрити для себе таємниці природи.

Сідайте зручніше, закривайте оченята і уявіть собі, що ви в зимовому лісі.

Включаю грамзапис «Голоси птахів».

- А чи можна взимку почути спів солов’я? Чому?

- Голоси яких пташок можна почути взимку?

- Так от зима не лише красива, а й голодна пора року. І про це нагадують нам голоси змерзлих пташок.

 

6. Розчитування (за віршем «Поспіши, дитино мила»).

(у кожного учня на парті надрукований текст вірша)

Поспіши, дитино мила,                        А тут друга прилетіла,

Глянь на світ навкруг.                                    Жалібно квилить.

Все зима снігом покрила –                       Поможи, дитино мила,

І поля, і луг.                                                              Всю зиму прожить.

Не зігрітись у промінні,                        Обережненько дитятко,

Не знайти зерна,                                                 Стіл щодня мети –

Ось лежить там на камінні                        І крихточки хліба, кашки

Пташка нежива.                                                   Пташці принеси.

а) читання очима;

б) вчитель бере дітей на «буксир», читає в прискореному темпі, діти напівголосно за ним;

в) прочитайте пошепки, уявляючи, що читаєте вголос;

г) читання хором;

д) читання окремими учнями.

- Про що розповідається в І частині вірша?

- Що просить у дітей ІІ пташка?

- Кого вам стало жаль?

- Яке у вас виникло бажання?

- Ось у цій торбинці те, чим можна підгодовувати пташок. Це зерно, крихти хліба, гарбузове насіння. І якщо ви разом з батьками, та й самі виготовите годівнички і будете підгодовувати пташок, - це буде користь пташкам.

           

 

 

 

 

     7. Вчусь інтонувати.

- Одне й те ж речення можна прочитати з різною інтонацією за табл. (речення на дошці).

 Я

запитую

посміхаюсь

дивуюсь

насміхаюсь

гніваюсь

радію

                                                           Сніг – сніжок побілив поле й лісок.

  1. Розвиток мови.  

-  А тепер давайте зробимо І зупинку в нашій подорожі. Станція «Снігопадна».

- Відкриваємо «Віконечко в природу».

- Про що може розказати сніжинка, яку ми побачили в віконечці?

На дошці слова:    Зимові дні         Пухнастий сніг      Чародійка зима      Мороз

Іній       Візерунки.

Діти складають свої розповіді за власними спостереженнями, уявленнями; складають казки.

Висновок:   - Для чого потрібно спостерігати за природою? (охороняти і берегти її?)

  1. Станція «Спортивна» (фізкультхвилинка )
  • Ми з вами гарно потрудились.

І, мабуть, трошки притомились.

Тепер настав час відпочинку –

Ми проведем фізкультхвилинку.

Руки в боки!

Нахилилися вперед.                                                           Раз, два, три, чотири!

Нахилилися назад.                                                             Набираємося сили.

І вправо, в вліво -                                                                Нахились, повернись,

Щоб нічого не боліло!                                                        До товариша всміхнись!

  1. Станція «Лісова».
  • Діти, тільки що ви поділилися з нами своїми спостереженнями.
  • А зараз я познайомлю вас з твором, в якому майстер музики передав свої спостереження і відчуття.
  • Послухайте частинку музикальної п’єси П. І. Чайковського «Пори року». «Зима, січень»:
  • і скажіть, які звуки зимової природи ви почули?

(Як рипить сніг під ногами людини; як дзвенять бурульки, коли падають; як співає лід під ногами ковзанерів, і цей звук нагадує свист і стогін; як горять дрова; як риплять віконця.)

  • Молодці, ви чудово розумієте музику.
  1. Робота з підручником.
  • А тепер ми відкриваємо з вами «Лісову сторінку».

а) назвіть тему, яку ми вивчаємо; знайдіть оповідання В. Гринчак «Ясинець»; назвіть сторінку (81);

б) відкрийте стор. 81, покладіть там закладку.

в) словарна робота.

- Перш, ніж ми познайомимося з оповіданням, відкриємо «Віконечко мудрої Сови» і почитаємо важкі слова, які зустрінуться в тексті.  (пояснення слів вчителем) Слова записані на дошці:

 перекочовували – переміщалися з місця на місце;

у білім мареві – неначе в тумані;

засклив суцільною дзеркальною шибкою – покрив льодом;

кортіло – дуже хотілося;

похлинувся стужею – відчув сильний мороз;

веселою юрмою – групою;

дзвенів, відлунюючи срібною музикою – передав звуки цієї музики.

  1. Читання тексту вчителем.
  2. Дихальні вправи, які готують дітей до виразного, чіткого читання:

а) чергування швидкого вдиху через ніс із повільними видихами ротом;

б) таке ж чергування при звуках (с), (ш), (х);

в) вправи на розвиток артикуляції:     зо – со – зі – си                    ву – фо – ви – фі

  1. Читання тексту учнями.

а)  читання тексту ледь ворушачи губами (1 частина);

б) читання прийомом «дзижчання» (2, 3 частини);

в) читання по абзацам сильними учнями (4 учня)

  • Як ви думаєте, на скільки частин можна поділити цей текст?  (3)
  1. Аналіз тексту, вибіркове читання за питаннями.

а) Аналіз                                                                   б) Вибіркове читання

- Із яких частин складається текст?                                   - Знайдіть і прочитайте речення, в

            1. Зачин.                                                       якому автор описує і порівнює сніжинки.

            2. Основна частина.                                    - А якими були дерева?

            3. Кінцівка.                                                   - Якою була ніч?

                                                                                  - Що робилося біля ставку?

 

  • Що таке ясинець?
  • Про що сповіщав випавший ясинець? Яка це прикмета?
  1. Вивчення скоромовки.
  • Тепер, діти, коли ми добре проаналізували текст, будемо вчитися гарно читати його.
  • Попрацюємо спочатку над скоромовкою.

а)         Скоромовка.

Йде зима в поля, в гаї, ми вже бачили її.

б)       промовляємо пошепки, - повільно;

в)       промовляємо пошепки, - швидше;

г)       швидке промовляння.

                   17. Читання тексту.

а) прийомом «Буксир» (1 абзац);

б) прийомом «Луна» - вчитель читає оповідання по частинам, діти повторюють прочитані частини за вчителем ( прийом вчить дітей бачити логічно зв’язані між собою частини)  (2 абзац);

в) прийом «Засічка – небо – кидок» (3 абзац);

г) гра  «Допоможи Незнайкові» (читаю текст в деформованому вигляді):

            А що робилося біля річкиставу! Школярі веселою юрмою стояли на березі і кидали камінцямигрудками на лід. І коли грудка катилася по ньомульоду, він дзвенів і тьохкав, відлунюючи срібною музикою в глибині ставу. ХлопчикПетрусь і собі підбив подбором грудочку на дорозі і щосили кинувпожбурив  її. Вона подалася і подалася по льоду і заспівала, заторохтілазатьохкала од берега до берега. І в серці Петрусевому теж залунала задзвеніла музика зимового ранку.

д) прийом  «Увага! Блискавка!»

(Діти дзижчать 1 абзац. Звучить команда «Увага! Блискавка!» «Стоп!» - порахували, скільки рядків прочитали).

  1.  Підсумок уроку. Станція «Галявина».
  • Відпочиньмо і підведемо підсумок.
  • Що нового і цікавого дізнали на уроці?
  • Які слова відклали на поличку пам’яті?
  • А що припало до серденька?

В лісовій подорожі краще всіх себе показали такі учні: …………..

Завдання додому:

1 ряд – прочитати і навчитися переказувати оповідання В. Біанкі «Вовчі хитрощі» (с. 82                                        «Джерельце).

2 ряд – прочитати оповідання і розказати 2-3 реченнями про що йдеться мова (с. 83 О.Секора «Про дерева та вітер»).

3 ряд – вивчити вірш Яна Коласа «Зима» «Джерельце» (с. 83).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                            ОФОРМЛЕННЯ ДОШКИ              

ВІКНО В ПРИРОДУ

 

Слова.

Тема: «Зимонька-снігуронька»

В. Грінчак «Ясинець»

План.

Я табл. – речення  

 

 

 

«Сова»

……

……

……

словничок

 

Таблиця по розчитуванню (зйомна)

Таблиця вправ на розвиток артикуляції (зйомна)

 


(45.2 Kb) ] 20.09.2015, 14:51 --------------------------

Категория: ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ | Добавил: yrok | Теги: урок, ЧИТАННЯ, Зимонька, ПОЗАКЛАСНОГО, Вікна, на, нам., Снігуронька, тему, стукотить Просмотров: 2816 | Загрузок: 524 | Рейтинг: 0.0/0
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:



Всего комментариев: 0



avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 6
Гостей: 6
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ
ebrezgun
Україна. Кривий Ріг