Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » Я У СВІТІ

Державні символи України
(436.8 Kb) ] 18.11.2012, 21:31 Черкаська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 29

Конспект уроку з громадянської освіти «Державні символи України»

Чуркіна Тетяна Іванівна
вчитель початкових класів вищої кваліфікаційної категорії

Тема. Державні символи України.[/color]Мета: розширити та уточнити знання учнів про державні символи України та історію їх створення;
сприяти формуванню національної свідомості;
збагачувати словниковий запас учнів;
розвивати навички поводження під час урочистих подій; пізнавальний інтерес;
виховувати патріотичні почуття і повагу до Батьківщини.[/size]Обладнання: малюнки та ілюстрації із зображенням народних та державних символів України, магнітофонний запис Державного Гімну України, вишиті рушники, хліб-сіль, портрети П.Чубинського і М. Вербицького, карта України, квіти для віночка, виставка «Україна – рідний край», ляльки-мотанки.

І. Організаційний момент.
Сьогодні у нас урок незвичайний.
Всі вирушаємо в краєзнавчий музей,
В якому про символи рідного краю дізнаємось,
І познайомимо всіх наших гостей.
Тож сподіваюсь на вашу підтримку.
Час починати , бо дорога кожна хвилинка!

ІІ. Актуалізація опорних знань.

- Сьогоднішній наш урок хотіла б розпочати легендою.
«Колись давно Бог створив народи і кожному наділив землю. Наші ж предки кинулись пізніше, але землі їм уже не дісталось. От вони й прийшли до Бога, а він у цей час молився, відтак вони не сміли йому щось сказати. Стали чекати.
По якійсь хвилі Бог озирнувся, сказавши що вони чемні діти, хороші. Дізнавшись, чого прийшли до нього, запропонував їм чорну землю. «Ні, - відповіли наші предки, - там уже живуть німці, французи, іспанці, італійці». «Ну, тоді я вам дам землю ту, що залишив для раю, там усе є: річки, озера, ліси, степи. Але пам’ятайте, якщо будете її берегти, то вона буде ваша, а ні – то ворога».
Пішли наші предки на ту землю, оселилися й живуть донині. А країну свою назвали Україною».
Україна – рідний край, дорога серцю земля батьків і прадідів наших. Оспівані в піснях неозорі степи, зелені ліси і долини, високі блакитні небеса.

Нема на світі України
Без хвиль могутнього Дніпра,
Як українця – без калини,
Без солов’я і рушника.
Народ, що вік при бурі й сонці,
Віддав землі, як мати доньці,
Всі сили, працю і любов,
Щоб Україна знов і знов
Росла, цвіла!.. Щоб твердо стала
На шлях, який собі обрала,
І в незалежному житті
Долала всі шляхи круті.
О.Шелест.
- Доберіть, будь ласка, до слова Україна, якнайбільше означень.
«Гронування».

- Що означає вислів незалежна держава? (На території України діє тільки її Конституція і закони).
- Коли Україна стала незалежною державою? (24 серпня 1991 року).
Саме 24 серпня 1991 року був прийнятий акт проголошення незалежності держави. І в цьому році всі українці будуть святкувати 20 річницю незалежності України. Це дуже велике свято для кожного українця, адже протягом багатьох століть український народ боровся за свободу і незалежність.
- Подумайте і скажіть, що є візиткою кожної держави? (Символіка)
- А що означає слово «символіка»? (Умовне відображення подій, явищ, понять за допомогою знаків-символів, символічне значення, яке надається чому-небудь).
- А що ж таке символ? (Художній образ, який виражає яку-небудь думку, ідею, почуття).
- Які ви знаєте символи рідної землі? (Верба, калина, український віночок, лелека, соловей, писанки, вишитий рушник, хліб і сіль на вишитому рушнику, криниця, Дніпро, острів Хортиця, українська народна пісня, українська народна іграшка, видатні українці: Т.Шевченко, Леся Українка, Павло Тичина, Богдан Хмельницький, літописець Нестор, козаки, кобзарі та багато інших).
- Кожен народ має народні символи. Народні символи – це те, що найбільше любить і шанує даний народ.
Народні символи – це наші святині.

ІІІ. Перевірка домашнього завдання.
- Вдома вам треба було підготувати коротеньку інформацію про символи рідного краю.
- Сьогодні у нас урок особливий, тому і домашнє завдання будемо перевіряти по-особливому.
- Я знаю, що кожен з вас уже бував у музеї. Давайте уявимо, що ми потрапили до краєзнавчого музею. Ви, діти, будете екскурсоводами. Тож починаємо.
(Виходить дівчинка в українському костюмі з хлібом-сіллю на вишитому рушнику).

- Ласкаво просимо до нашого музею.
Хліб і сіль у наших предків були знаком чистоти і благородства намірів. І не дивно, що їх здавна сприймали як єдине ціле. Хлібосольними господарями називали людей, які вміли приймати гостей.
З часів Київської Русі дожив урочистий ритуал зустрічати хлібом-сіллю шанованих людей. Звичай зустрічати гостей хлібом-сіллю — символ доброзичливості нашого народу, основа людського життя, символ достатку і процвітання.

1. Писанка вважається символом життя, сонця, безсмертя, любові і краси, весняного відродження, добра і щастя. ЇЇ дарують на знак перемир’я, побажання здоров’я, застосовують як оберіг від лиха та стихій, для лікування різних недуг.
2. Вінок належать до українських національних символів-оберегів. Українські
дівчата влітку ходили з непокритою головою, обвиваючи її стрічкою, а на свята надягали вінки. До українського віночку вплітали різноманітні квіти, а всього в одному вінку могло бути до 12 різних квіток.
Кожна квітка у віночку щось символізувала. Безсмертник – символ здоров’я, деревій – нескореності, барвінок – життя й безсмертя людської душі, цвіт вишні і яблуні- символ материнської відданості, калина – символ краси та дівочої вроди, любисток – символ відданості, а волошка – вірності., ромашка – символ дівочої чистоти, ружа, мальви та півонії – віри, надії та любові; хміль – символ гнучкості та розуму. Мак – символ печалі та смутку.
Носити віночок починали дівчата з трьох років.
3. Здавна у нашому народі найбільш шанованим деревом є верба. „Без верби і калини – нема України”, – говориться в народній приказці. Важко уявити нашу землю без верби. У нас її росте близько 30 видів. Говорять: „Де вода, там і верба”. Вона своїми коренями скріплює береги, очищає воду. Коли копали криницю, то кидали шматок вербової колоди для очищення води. У відро з водою клали вербову дощечку, а на неї ставили кухлик для пиття води. Це була своєрідна народна гігієна. Про тиху, скромну вербу народ склав багато пісень. У багатьох творах згадує вербу І Т. Шевченко. Перебуваючи на засланні у пустелі біля Каспійського моря, Шевченко посадив вербову гілку. Він поливав, доглядав її і виросла вона йому на втіху. Росте верба Шевченкова і досі.
4. Завжди любили люди цілющу красуню калину, яка є символом дівочої краси, ніжності. Вона росла біля кожної хати. Дівчата вишивали на сорочках калину, її вплітали у віночок.
З гілочки калини батько синові робив сопілочку, а слабеньким дівчаткам-немовляткам робили колисочку із калини. Калину оспівують у піснях, про неї складено легенди. В одній із них розповідається про те, як вродлива дівчина Калина завела у болото ворогів-бусурманів. Багато з них загинули, але загинула і молода красуня. На місці її загибелі виріс кущ, який на честь дівчини і назвали калиною.
5. Улюбленим птахом є лелека. Його назвали на честь божества добра і кохання - Леля. Ну, а як відомо - від кохання народжуються діти. От і приносить їх у наші домівки лелека. Говорили колись, що Лель живе у душі доброї людини, а лелека мостить гніздо на подвір'ї добрих людей.
6. Дніпро – найдавніша слов’янська річка. Паралельна назва Дніпра – Славутич, Славута утворилася від давнього слова «слуті» - славитися і означає «син Слави». Річкою слави і зараз є Дніпро для кожного українця.
Існує легенда. Після перемоги над печенігами великий князь Святослав повернувся з дружиною до Києва. Їхали над Дніпром. Всі вітали переможців і кожен ніс подарунок. Лише бідному сіромі нічого дати. Старий підбіг до Дніпра, набрав у пригорщі води і простягнув князеві: «Прийми, великий князю! Се вода дніпрова!».
Князь насупив брови, поглянув на старого киянина та звелів подати золоту чашу й прийняти дорогоцінний подарунок.
- Вода дніпрова – священна! – промовив князь.
Річка Дніпро оспівана в легендах, народних переказах, звеличена поетами і художн
6. Символом сили, могутності, довголіття є дуб. Матері своїм синам на сорочці вишивали листя дуба, щоб син був сильним, міцним. Спали на дубових меблях, які, за повір'ям, додавали під час сну сили. Дуб, як і інші наші народні символи, має лікувальні властивості. У дубовому лісі добре почувають себе люди, які страждають на серцеві захворювання.
7. Символом туги за рідним краєм є журавель. Це щемливе відчуття, яке чути у курликанні журавлів, відчуває людина, коли вона далеко від Батьківщини.
8. Соняшник - символ Сонця, праці й достатку, сили і добробуту. Він - чи не найсильніший серед квітів... Соняшник знайшов своє місце під Сонцем. І не міг не знайти, бо постійно орієнтується на небесне Світило - повертає за ним свою схожу на Сонце голову. Тож Сонце його не засліплює, а це означає, що він не боїться осліпнути від успіхів чи досягнень...
9. Українські криниці споконвіку символізували достаток, невичерпну людську доброту, щирість і привітність.
Криничну воду здавна вважають святою, як хліб і землю.
10. Козак – символ сильної, мужньої і відданої рідній землі людини.
11. Лялька-мотанка здавен була оберегом, символом української родини. Кожна матір робила для своєї дитини ляльку, щоб та гралась.
Вважають, що лялька є посередником між живими й тими, кого на цьому світі вже чи ще немає.
- Ще багато народних символів є в нашому музеї, але про всі розповісти не вистачить часу. Я пропоную повернутися до них під час уроків читання, екології та природознавства.

ІУ. Повідомлення теми і завдань уроку.
- «Хто не знає свого минулого, той не вартий свого майбутнього», - це слова видатного письменника Максима Рильського. Вивчаючи історію свого народу, ми вчимося зростати справжніми громадянами своєї країни. В нашому музеї є ще й державні символи України. І на сьогоднішньому уроці ми дізнаємося про їх походження, адже воно сягає корінням у далеке минуле, а також про значення в житті українського народу.

У. Вивчення нового матеріалу.
- Які ви знаєте державні символи України? (Гімн, герб, прапор).
- Правильно. У статті 20 Конституції записано, що державними символами України є Державний Прапор України, Державний Герб України і Державний Гімн України.
1. Тож розпочнемо з Державного Герба України. Державний Герб України – це офіційна емблема держави, що зображується на грошових знаках, печатках, на вивісках державних установ, навчальних закладів.
- Що ви вже знаєте про герб України?
- Історія нашого державного Герба сягає дуже глибоко. З нею вас познайомить наш екскурсовод – Чеботарьов Владислав.
- Герб – це знак роду, міста, держави. У перекладі з німецької слово герб означає «спадщина». І це не випадково: адже з давніх-давен різними знаками мітили худобу, володарі позначали гербами свою маєтність.
Тризуб належить до найстаровинніших священних знаків. Перші згадки про герби в літописах належать до Х століття. В ХІ-ХІІІ століттях князі використовували тризуб як власну відзнаку влади. Протягом століть тризуб був поширений по всіх князівствах Київської Русі. За тривалий час зазнав він і певних змін, але все-таки зберіг свою первісну основу в зображенні. Дослідники походження цього знака висловлювали багато думок щодо суті самого знака, і всі погоджувались, що головним у ньому є число 3. Тобто поєднання трьох основ життя.
Сучасний герб України символізує спорідненість поколінь, мир і творчу працю. В основу його покладено золотий тризуб на синьому тлі. У наш час тризуб став символом відродження Батьківщини та її традицій, продовженням славних сторінок історії України.
- А тепер послухайте, як українські поети описують наш Герб.

Наш герб – тризуб. У ньому сила
Отця Небесного і Сина.
Уважно придивись до нього –
На Духа схожий він святого.
Що голубом злетів з небес
І у людських серцях воскрес!

Тризуб – немов сім’я єдина.
Де тато, мама і дитина
Живуть у мирі і любові
На Україні вольній, новій.
В.Паронова.

2. Другим, не менш важливим символом, є Державний прапор України.
- Що ви вже знаєте про прапор України?
- З чим у вас асоціюється синій колір? (Волошки, барвінок, вода, небо, незабудки).
- А жовтий? (Сонце, пісок, зерно, соняшник, курча, пшеничний лан).
- Послухайте, як Наталка Поклад описує прапор нашої держави.
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави;
Це для всіх – ознака сили, це для всіх – ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маєм:
Синє – небо, жовте – жито; -
Прапор свій оберігаєм,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки є народом
Українським в Україні.
- Про історію розвитку прапорництва розповість ще один наш екскурсовод – Щербина Роман.
- Прапори держав і народів, як і герби відомі дуже давно. Прапор як символ об’єднував людей. Слов’яни завжди оберігали прапори. Прапори відігравали велику роль під час воєнних лихоліть. Прапороносцями завжди призначалися тільки визначні воїни. Втрата прапора або його падіння до землі визнавалася як поразка війська.
Жовтий і синій кольори були провідними серед державних кольорів Давньої Русі. Головна ідея синьо-жовтого кольору – гармонія космосу і всього сущного, що є на землі.
Це ідея – життя на землі: поєднання голубого неба і хлібного лану, золотого сонця і синього неба.
Цікаво, що у давнину найміцнішим матеріалом вважали дерево і метал.
Дерево малювали жовтим кольором, а метал – синім. Так, у літописі Святослава (1073 року) топорище намальовано жовтим кольором, а сокира – синім.
Саме під такими кольорами проходило становлення нашої української держави.
Над Верховною Радою наш прапор замайорів 4 вересня 1991 року, а 28 січня 1992 року Верховна Рада прийняла постанову «Про Державний прапор України».
- В указі сказано, що національний прапор являє собою прямокутне полотнище, яке складається з двох рівних за шириною горизонтально розташованих смуг:
верхньої – синьої кольору,
нижньої – жовтого кольору,
із співвідношеннями ширини до його довжини 2:3.
- І ще я хочу додати, що коли вносять або виносять прапор, потрібно обов’язково встати.

3.Третім символом нашої держави є Гімн. Про нього вам розповість Товстопят Антон.
Гімн – хвалебна пісня на честь якогось героя чи події. Веде свій початок з давніх часів, коли в Єгипті складалися гімни, що прославляли богів. Такі пісні у нас відомі ще з часів Київської Русі. Державні гімни виникають як символ державної єдності, як своєрідні поетично-музичні емблеми окремих держав.
Сучасним Державним Гімном України є національний гімн зі словами першого куплета та приспіву твору відомого українського поета Павла Чубинського на музику Михайла Вербицького.
Ще не вмерла України і слава, і воля.
Ще нам, браття, молодії, усміхнеться доля.
Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці.
Запануєм і ми, браття, у своїй сторонці…

Душу й тіло ми положим за нашу свободу,
І покажем, що ми, браття, козацького роду.
- Я впевнений, що всі ви неодноразово чули Гімн України. Адже, він виконується під час державних та урочистих заходів, при відзначенні державних свят, демонстрацій, військових парадів, вшануванні почесних гостей держави, переможців міжнародних спортивних змагань.
- Ви уважно прослухали розповідь про гімн України. А хто з вас скаже, як ми повинні поводити , коли звучить ця урочиста пісня. (Потрібно обов’язково встати і припинити будь-які рухи.)
- Зараз я пропоную встати і всім разом проспівати Гімн України.
- На цьому наша екскурсія до музею українських символів завершена. Скажіть, будь ласка, що вам уже було відомо, а що дізнались нового?

УІ. Закріплення і систематизація вивчених знань.
1. Робота з підручником.
- Розгорніть підручники на сторінці 54. Прочитайте статтю «Державні символи України. Знаком «-» позначте ту інформацію, яка для вас виявилась новою.
2. Бесіда.
- Герб, Прапор і Гімн – це державні символи нашого народу. Як по-іншому можна їх назвати? (Святині).
- Так, це святині, тому і ставитись до них треба по-особливому. Як саме? (Любити, шанувати, бережно відноситись).

УІІ. Підсумок уроку.
- Як підсумок нашого уроку, хочу запропонувати невеличку вікторину. За кожну правильну відповідь отримаєте квіточку. З цих квітів сплетемо вінок для України, який буде оберігати нашу країну від усіх негараздів.
Вікторина «Моя Україна»
Яке місто є столицею нашої держави? (Київ)
Назвіть державні символи України? (Герб, Гімн, Прапор)
Який кущ вважають народним символом України? (Калина)
На честь кого було названо місто Київ? (На честь брата Кия)
Як називається Основний Закон нашої держави? (Конституція України)
Яка мова в Україні є державною? (Українська)
Яка найбільша річка в Україні? (Річка Дніпро)
Державний Герб України – це... (Тризуб)
Якого кольору Державний Прапор України? (Синьо-жовтого)
Урочиста пісня нашої держави – це... (Гімн України)
Найвищі гори в Україні – це... (Карпати)
Що матері дарують своїм дітям на щастя, на долю, виряджаючи в дорогу? (Вишитий рушник)
З чим українці зустрічають гостей? (З хлібом-сіллю)
Як називається символ, який українки одягають на голову? (Вінок)
Яка улюблена страва українців? (Сало, борщ, вареники)
Яким був сьогоднішній урок?
УІІ. Домашнє завдання. Придумати і намалювати герб своєї сім’ї і розповідь про те, чому він має саме такий вигляд.

(436.8 Kb) ] 18.11.2012, 21:31 --------------------------

Категория: Я У СВІТІ | Добавил: tanechka Просмотров: 30020 | Загрузок: 2428 | Рейтинг: 3.2/14
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 11
Гостей: 11
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг