Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » НАВЧАННЯ ГРАМОТИ

Знайомство з літерою "С" з елементами інтерактивних технологій, 1 клас
(202.8Kb) ] 11.02.2018, 08:18

Мета:      - навчити розпізнавати звуки [с],[с']

у мовленому слові, позначати їх на письмі буквою с, а м'якість приголосного [с'] - буквою і;

  • навчити правильно й швидко читати склади з приголосним перед і, після злиття; дво - і трискладові слова; добирати пропущені звуки в словах;
  • закріплювати вміння моделювати звуко- складову структуру слів; учити порівнювати, аналізувати, знаходити подібне, спільне й відмінне в буквальному складі слова; формувати вміння виконувати синтетичні та аналітичні вправи зі звуками;

 

  • познайомити дітей з поняттям багатозначні слова виховувати бажання оберігати природу
  •   допомагати іншим у складні хвилини

 

Обладнання:        Предметні малюнки із зображенням

сонця, сонечка (комахи), місяця, конверти для кожного учня (з елементами для аплікації)

 

 

Хід уроку:

1. Повторення вивченого

1. Фронтальне опитування. Повторення вивчених букв.

Яку букву вивчали на попередньому уроці? (єн)

  • Яку звуки позначає ця буква?
  • Якій віршик до цієї букви ви пам’ятаєте?(про носорога)
  • А які ще букви ми вивчали? (а,о,у,и,і,е,м) Пригадайте вірши до цих букв (один учень читає вірш,інший друкує букву на дошці)

 

 

А. Альбатрос питав акулу:

  • А про азбуку ти чула?
  • Азбука? хвостом плескає
  • Акулятко вже читає.

Б. Ему мріє про сандалі,

Бо живе в пісках Австралії.

Страус цей бігун, плавець.

Словом, ему - молодець.

Б. Осел по вулиці часа Осла ужалила оса.

Ой, боляче!

  • Отож, малята,

Осу і вам не слід чіпати.

Г. Удав товстенний і строкатий

У затінку улігся спати.

Увившись між високих Трав

Удав до вечора проспав

Е. Морж у морі днями кисне,Море для моржа корисне.

Морж на хвилях може спати,

Може глибоко пірнати. - На які дві групи поділяються всі звуки?

(голосні, приголосні) Які голосні звуки ви знаєте? Скільки їх? (6) А який же звук м? (приголосний)

 

II. Вивчення нового матеріалу

1.Розпізнай букву у малюнку

Сьогодні ми будемо вивчати нову букву, а яку ви скажете мені самі. Розмалюйте на малюнках, які лежать перед вами тільки ті частини, на яких надрукована буква, яку ми вивчали на попередньому уроці(ен). Що ви побачили? (сонце)

А що в середині сонечка? (буква ес). Ось цю букву ми і будемо вивчати (показую б. ес)

2.Хвилинка фантазії

На ща схожа б. ес? (пів бублика, місяць, скибка кавуна, серпик, окраєць хліба)

Подивиться до небес, Чи не видно букви С? Буква С не стулить віч-Світить місяцем всю ніч. А коли приходить ранок. Округляється серпанок,

(І. Січовик)

3.Фіз. хвилинка

Рано ми просинаємося, потягуємося і говоримо: Потягунушки, потягунушки,

Поперк товстунушки,

А в ручки - хватунушки,

А в голівку - розумок,

А в роток - говорок.

4. Спостереження за вимовою звуків [с],[ с']

Розрізнення їх на слух.

Я почитаю віршик, а ви якщо почуєте звук с, плескаєте у долоні. Крім цього ви повинні запам'ятати як можна більше слів зі звуком [с]

Спить старий сердитий сом,

Сниться йому сьомий сон,

Сонце пестить поплавок,

Сом сопе на весь ставок (показую малюнок) (діти називають слова зі звуками [с],[с']) давайте всі разом вимовимо звук [с], ніби то повітряна кулька здувається с-с-с.

Як же він утворюється?

Кінчик язика впирається в нижні зуби, які зімкнені.

Одночасно з цим випускається струмень повітря.

Звук виходить із шумом, без голосу, тому який це звук? (приголосний) А якщо він приголосний, то ще яким він може бути? (твердим і м'яким) [с],[с'] при вімові мякого звука зуби і язик залишаються в тому самому положенні, але губи розтягуються.

Назвіть слова із твердим звуком [с] спить, сом. сопе, сон Із м'яким звуком [с'] сьомий, весь, сіно,

5. Позначення звуків буквою (робота у зошитах)

-    Пригадайте, хто сьогодні приніс вам букву ес? (сонце)

     А чому саме воно, як ви гадаєте? (починається  на  букву  С)

а) Давайте надрукуємо цю букву.

Починаємо писати із заокруглення, що торкається верхньої стороні клітинки, і закінчуємо нижнім заокругленням на нижній  стороні клітинки.

Фізхвилинка для пальчиків

СО СА СУ СИ СІ СЕ

-    А тепер зробіть все навпаки : на перше місце поставьте голосний, а на друге приголосний і залишить так, щоб вийшли закриті склади:

ОС АС УС ИС ІС ЕС

6. Утворення та друкування слів з буквою с . Гра "Буква  загубилася".

-    Подивиться, перед вами написані слова, але вони якісь незвичайні. Сталася біда. На дворі зараз яка пора року? (осінь)

А восени ви знаєте часто йдуть холодні дощі. І ось я несла зошити у школу, а краплинки дощу потрапили у зошит та змили ту букву, яку ми з вами сьогодні вивчаємо. Напишить б. с замість крапок і у вас вийдуть нові слова з цією буквою. Проитайте їх.

     СІНО   СОВА   СЛОН    СОНЕЧКО

•                   •                     •                     •

7. Складання звуко - складових моделей слів. Звуковий аналіз слів.

-    Складаємо звукові моделі першого і останнього слів По-перше, передрукуйте ці слова.

СІНО                     СОНЕЧКО

СІНО                     СОНЕЧКО

а) 1 звук в слові сіно [c]. Це приголосний, бо не тягнеться.Він м*який, бо після нього стоїть звук [і], який завжди  пом'якшує приголосний. Тому позначу 2 = ;

б) 2 звук  і  голосний, бо тягнеться. Позначу о ;

в) 3 звук  н   приголосний, бо не тягнеться. Він твердий. Позначу -;

г) 4 звук  о голосний, бо тягнеться. Позначу о ;

д) ділю на склади (поставили руки ліктями на парту, підборіддя поклали на долонь) СІ - НО - в слові 2 склади сі; но ; Читаю слово по складах так, щоб можна було визначити наго­лошений склад.

е) ставлю наголос,читаю слово, наголос падає на 1 склад сі .

8.Фізхвилина.

- Коли ми назваемо яскраве сонце сонечком?

(коли воно тепле, лагідне, привітне; коли від нього весело і птахам, і квіткам, і людям)

Як ви вважаєте, що таке Доброта?                                                           

9.Складання схеми речення. Читання речення.

- Давайте прочитаємо речення, яке надруковане у зошиті.

На листочку Слава побачив маленьке сонечко.

Складемо схему до цього речення.

На - початок речення, тому пишеться з великої букви. Але це маленьке слово, тому позначаємо -   

Листочку- це предмет, що? - листочок, позначаємо -

Слава - це живий предмет - хто? І ще це ім я хлопчика, тому пишеться  з великої букви. Позначаємо - ∟

 Побачив - що зробив? Слава виконує дію. Позначаємо –

Маленьке-яке? Це ознака предмета, позначаю - ~

  Сонечко - хто? Це живий предмет, позначаю - _

            В кінці речення ставлю крапку.

ІІІ Підсумок уроку

 1. Аплікація

Діти, сонечко-комаха підготувало вам цікаве завдання. У кожного з вас на парті лежить конверт від сонечка. Відкрийте його. Там ви знайдете намальоване сонечко. Але чогось на ньому не вистачає?Чого? (крапочок) А скільки їх повинно бути, хто

пам ятає? (сім) Вірно, бо сонечко так і називають семикрапкове. Якраз сьогодні  на уроці математики ми і знайомились з цим числом і цифрою 7.  Наклейте крапки так, щоб по середині була одна велика крапка , а зліва і справа уталенькі (порівну). (Діти працюють)

  • Скільки краплин справа? (3)
  • Сільки краплин зліва? (3)
  • Що можна сказати про ці числа? (їх однаково, або стільки ж або дорівнює)
  • А скільки краплин всього? (7)
  • Як же ми утворили число 7? (3+3+1)

2. "Подарунки від сонечок"

  • То яку ж букву ми сьогодні вивчали? (ес)
  • Які звуки позначає ця буква? ([c], [c])
  • Хто і що нам допомагали вивчати і знайом йтись з цією буквою? (сонце і сонечко)

а)  За чудову роботу на уроці СОНЕЧКО вам дарує свій портрет.

б)      А СОНЦЕ дарує цікаве завдання. Коли ви розмалюєте цей малюнок, то
знайдете на ньому і сонце, і сонечко, і ще щось, дуже схоже на сонце. А що
саме, ви розкажете мені на слідуючому  уроці....


(202.8Kb) ] 11.02.2018, 08:18

Категория: НАВЧАННЯ ГРАМОТИ | Добавил: yrok | Теги: Навчання грамоти, технологій, інтерактивних, клас, елементами, ЗНАЙОМСТВО, літерою Просмотров: 554 | Загрузок: 52 | Рейтинг: 5.0/1
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0



avatar