Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » НАВЧАННЯ ГРАМОТИ

Звуки [з], [з’]. Позначення їх буквами З, з («зе»)
(52.4 Kb) ] 10.12.2017, 12:34

Мета: ознайомити учнів з буквою, її назвою та звуковим значенням; вчити правильно артикулювати звук, читати склади, слова з буквою «зе»; удосконалювати вміння робити звуковий та звуко-складовий аналіз слів; закріпити вміння учнів виділяти у словах звук; збагачувати словниковий запас учнів, удосконалювати вміння будувати власне висловлювання; розвивати уяву, навички виразного читання, інтонування окличних речень, увагу, мислення, спостережливість; виховувати гуманні почуття, естетичні смаки, любов та дбайливе ставлення до природи, тварин.

Обладнання: схеми для читання складів, поданих в аналітико-синтетичній формі; картки з зображенням літер; картки з записом стовпчиків слів для вправи «Пеньок».

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

А тепер, сідайте, діти.
Домовляймось — не шуміти,
Руку гарно піднімати,
Чітко, в лад відповідати,
На уроці не дрімати,
Краще знання здобувати.

II. Повідомлення теми уроку та мотивація навчальної діяльності учнів
— Сьогодні на уроці ми повторимо те, що вивчили на попередньому уроці, ознайомимося з новим звуком та буквами, що його позначають, поміркуємо та дізнаємося багато цікавого.

III. Повторення вивченого матеріалу

1. Мовна розминка
Повторення скоромовки, вивченої на попередньому уроці.

Ми носили воду в ситі,
Та дерева не политі.
Воду в ситі не носити,
Саду ситом не полити.

2. Веселі читалочки

Да, до, ду, де, ді.
Добре раку у воді.
Ді, де, ду, до, да.
Тепла у ставку вода.

3. Гра «Ланцюжки»

511 511— Склади читайте, слова складайте.

 

 

 

 

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Виділення найчастіше вживаного звука

Бачила Зіна, як зірка упала,
Зразу бажання вона загадала:
«Взимку на землю хай випаде сніг,
Зіна хай буде завзятіша всіх,
Хай її до зоосаду
Залюбки батьки ведуть,
Хай зефіру й мармеладу
Завтра зранку їй дадуть».

Багатозначність слова: «зірка» — небесне тіло; морська тварина; видатний артист.

2. Словникова робота

Завзятіша — енергійна, наполеглива у досягненні чого-небудь.

Зоосад — те ж саме, що й зоопарк.

Залюбки — охоче, із задоволенням.

3. Артикуляція звука. Віднесення його до приголосних

4. Звуковий та звуко-складовий аналіз слів (з твердим та м’яким звуком)

514 514

5. Виділення слів зі звуками [з], [з’]
— Якщо почуєте звук [з], робите один оплеск, якщо звук [з’] — два оплески.

Зима морозяна на дворі,
Замети білі на землі.
Зоріють в небі ясні зорі.
Заснули зайчики малі.
Н. Забіла

— Отже, буква з («зе») на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з’],

6 Гра «Хто більше?»
Добирання слів зі звуками [з], [з’] у різних позиціях.

V. Ознайомлення з буквою з («зе»)

1. Показ букви «зе» (великої і малої). Аналіз будови, порівняння між собою, з іншими буквами. Визначення місця літери «зе» в касі букв

 

2. Утворення та читання складів

515 515

4 Читання слів. Вправа «Пеньок»

Коза

Зірка

Двір

Коза

Дірка

Звір

Коса

Зірка

Двір

Коза

Зірка

Двір

Коса

Дірка

Звір

 

VI. Робота в зошиті

1. Друкування букви у зошитах

Фізкультхвилинка

VII. Робота за Букварем

Фізкультхвилинка

Робота над текстом

1. Словникова робота

Коло (дому) — близько, поруч (з домом).

Замурував (у лід) — покрив льодом.

Ковзанка — місце для катання на ковзанах.

2. Напівголосне читання тексту учнями

3. Вибіркове читання

4. Робота над виразністю
— Знайдіть в тексті окличні речення.
— З якою інтонацією їх треба читати?

5. Робота над фразеологізмами
— Як ви розумієте вислів: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»? (Варіанти відповідей дітей.)
— Як можна сказати по-іншому? (Варіанти відповідей дітей.)
— Коли (у якій ситуації) можна сказати: «Не задирати носа»? (Варіанти відповіді дітей.)

6. Заучування напам’ять скоромовки
Мороз Мороза водив за носа.

VIII. Підсумок уроку
— З якою буквою ви ознайомилися?
— Які звуки вона може позначати на письмі?
— Що означають фрази: «Не водити за носа»? «Не задирати носа»? «Не показувати носа»?
— Що можна сказати про хлопчика Дмитрика з тексту «Весела зима»?

Тема. Письмо рядкової букви з («зе»), складів та слів із нею.

Мета: навчити писати рядкову літеру з («зе»), склади, слова з нею; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння аналізувати структуру букви, порівнювати її з іншими буквами, увагу, спостережливість, кмітливість; працювати над розвитком в учнів зв’язного мовлення; виховувати в дітей охайність при письмі та дотримання норм каліграфічного письма, бережливе ставлення та любов до природи. Обладнання: фішки для звукових моделей; предметні малюнки: верболіз, замок і замок; картки з друкованими і рукописними буквами; робочий зошит.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент

II. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда

— Яку букву вивчили на уроці читання?

— На що вона схожа?

— Які звуки вона позначає на письмі?

2. Повторення вивченого на уроці читання висловлювання

— Буква «зе» на письмі може позначати два приголосних звуки: твердий [з] і м’який [з’].

3. Гра «Впіймай звук»

У полі, в лісі проживають,

А хатиноньки не мають —

Довговухі стрибунці,

Сірі й білі є зайці.

Взимку від лисиць тікають,

Їстоньки собі шукають:

Обгризають верболіз,

Кору кленів і беріз.

В. Бутрім

4. Словникова робота

— Що обгризають зайці взимку? (Верболіз)

Верболіз — високий кущ або невелике дерево з довгими блискучими гілками і вузьким листям, що росте зазвичай у вологих місцях.

5. Звуко-буквений аналіз слова верболіз

III. Повідомлення теми та завдань уроку

— На цьому уроці письма ви навчитесь писати рядкову літеру з («зе»), а також склади і слова з нею.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Демонстрування та порівняння друкованої літери з відповідною їй рукописною, з раніше вивченими літерами

2. Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці

— Рядкова буква з («зе») складається з двох елементів: маленького правого півовала і великого правого півовала, що переходить у петлю.

Алгоритм написання рядкової букви з («зе»)

3. «Письмо» букви у повітрі

V. Робота в зошиті

1. Написання букви по пунктирах зразка, потім — самостійно до кінця рядка

2. Написання складів і слів (звертається увага на з’єднання букви з іншими буквами)

Пальчикова гімнастика

VI. Узагальнення та систематизація вивченого матеріалу

1. Гра «Вгадай букву»

Учні вгадують букву за першим елементом й дописують інші елементи.

2. Списування з дошки

— Спишіть. Підкресліть букви, між якими стоїть буква з («зе»).

Зірка, зошит, візок, морозиво, озеро, залізо.

Фізкультхвилинка

3. Робота над загадкою

Нелегку я службу маю —

Мовчки дім охороняю.

Будь-хто в хату потрапля

Без надійного… (замка).

В. Степанов

— Назвати слово-відгадку до цієї загадки вам допоможе спостережливість. Поміркуйте, що є в дверях кожного будинку або квартири? (Замок) На який звук починається слово? А зараз послухайте, яке значення може мати ще слово замок. (Слово-відгадка означає: пристрій для замикання дверей у приміщенні, застібка в намисті браслета, металева або пластмасова застібка для одягу, папок, портфелів.)

4. Вправа «Думай про наголос»

— Подивіться на речення, яке записане на дошці, і подумайте, в яких словах треба правильно поставити наголос. Прочитайте це речення вголос і поясніть, чому саме так ви визначили наголос.

Двері замку були на замку.

6. Складання речень за схемою

VII. Підсумок уроку

— Яку букву навчилися сьогодні писати?

— Чи важко було писати цю букву?

— Які слова з цією літерою ви писали?


(52.4 Kb) ] 10.12.2017, 12:34 --------------------------

Категория: НАВЧАННЯ ГРАМОТИ | Добавил: yrok | Теги: Навчання грамоти, їх, Позначення, з’., Звуки, буквами, («зе») Просмотров: 2405 | Загрузок: 343 | Рейтинг: 5.0/1
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:



Всего комментариев: 0



avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 1
Гостей: 1
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг