Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » УКРАЇНСЬКА МОВА

Спільнокореневі слова. Корінь слова.3 клас
(22.1 Kb) ] 29.10.2017, 08:01

Мета. Сформувати в учнів уявлення про спільнокореневі слова на основі спорідненості слів.

Навчити розрізняти слова, близькі за значенням і спільнокореневі слова.

Навчити виділяти спільну частину споріднених слів – корінь.

Розвивати уважність учнів до лексичного значення слова.

Формувати вміння робити висновки на основі власних спостережень і отриманих знань.

Виховувати патріотичні почуття.

Обладнання. Підручник  «Рідна мова». Словники. Ілюстрації. Піктограма. Роздаткові картки.

Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.

Хід уроку

І. Організація уроку

Хай дзвенить пташиний спів

І біжить гірський струмок,

А шкільний дзвінок скликає

Учнів на новий урок   

   - Почнемо урок з привітань і побажань

( Діти вітаються з присутніми на уроці вчителями і батьками. Вчитель бажає окремим учням:

бути впевненим в своїх силах;

будь стриманим, не забувай піднімати руку, коли хочеш відповісти;

нехай твоє письмо буде таким же гарним як і твої усні відповіді.

Діти бажають вчителю:

щоб урок був вдалим;

щоб був гарний настрій.

Діти бажають присутнім:

щоб раділи за них;

щоб їм було цікаво.)

 

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Девіз нашого уроку: “Уважність, старанність, праця – наш шлях до знань”

Якщо ви скористаєтесь цим девізом, то зможете піднятися на вершину знань. Вам допоможуть сходинки.

ІІІ. Актуалізація і корекція опорних знань.

Словниковий диктант за методикою Навчання в русі .

Іменник – руки підняли в гору.

Прикметник – рукою показують хвилі.

Дієслово – тупають ногами.

Службове слово – аплодисменти.

 

Рідненька, дитина, навчає, слухаю, уважний, до, я, під, слово, урок, чудові, співав, дзвін, молодість.

 

  • На які питання відповідають іменники, прикметники,

дієслова, службові слова?

 

ІV. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Оголошення очікуваних результатів.

-  Слів у мові так багато (доречі, тільки іменників зібрано близько 135 тисяч слів, вчені записали їх в 35 томах словників), що в “гущавині мови” можна заблукати, якщо не вміти розпізнавати слова.

На зворотній стороні дошки записано:

Спільнокореневісловаікоріньслова

  • Прочитайте і розділіть на слова

 

Розкриваємо дошку і читаємо тему уроку:

Спільнокореневі слова. Корінь слова.

  • Підготуйте зошит для класної роботи.
  • Що в назві теми вас здивувало?

 

  • Ви вмієте підбирати до слів асоціації.

Наприклад:

колесо – машина,

урок – учитель,

стіл – хліб

і т. д

 

-А які асоціації у вас виникають , якщо ви чуєте слово КОРІНЬ ?

 

Складаємо  асоціативний кущ до слова КОРІНЬ на дошці,

 

- Скажіть, а якщо у квіточки , зрізати корінь ,чи вона житиме?

 

  • А яке значення кореня для слова?

 

ОЧІКУВАНІ  РЕЗУЛЬТАТИ УРОКУ

 

Я сподіваюся на те , що після цього уроку ви зрозумієте, що таке корінь слова.

Зможете добирати спільнокореневі слова.

Навчитеся розрізняти спільнокореневі слова від слів , близьких за значенням.

 

- Напишіть на листочку свої очікування від уроку.

 

V.Сприймання  і усвідомлення учнями нового матеріалу.

 

  1. Спостереження

Прослухайте вірш. Яке слово в ньому пишеться завжди з великої букви?

Що краще у світі за рідну місцину?

Вкраїна , як ненька одна,

Люблю я всім серцем свою Батьківщину,

Для мене – найкраща вона.

- Запишіть це слово в зошит.

Знайдемо лексичне значення слова в тлумачному словнику.

- Від якого слова утворилося слово БАТЬКІВЩИНА?

Запишемо у зошит і на дошці:

Батьківщина

Батько

Батьківська

У мовознавстві виділяють корінь дугою , наче бережуть від усього парасолькою.

- Отже, слова БАТЬКІВЩИНА, БАТЬКО, БАТЬКІВСЬКА мають спільну частину, вони наче родичі( споріднені), отже, вони спільнокореневі.

 

Фізкультхвилинка

Розбудило сонечко нас з тобою,

Повело нас сонечко за собою.

Хлопчики й дівчатка: я і ти

Робимо зарядку: раз, два, три.

 

- Прослухайте вірш. Які слова у вірші називають по іншому Батьківщину?

 

Мені Україна за все наймиліша-

Це рідна Вітчизна як мати – одна.

Для кожного мила, ясна, найсвітліша,

Найкраща у цілому світі вона.

 

- Записати в зошит:

Батьківщина

Україна

Вітчизна

-У цих слів немає спільного кореня, вони ие споріднені.

Їх об,єднає те, що вони близькі за значенням.

 

ОТЖЕ,

Які слова ми називаємо спільнокореневими?

(які мають спільний корінь)

 

Звернемося до підручника

 

Опрацювання правила.

 

Фізкультхвилинка

Відпочинок для очей.

На дошці розміщені різнокольорові крапки(15 см в діаметрі). Діти переводять погляд з однієї крапки на іншу.

 

  1. Словниковий диктант за вправою 52.

 

Веде дитина.

 

- На які питання відповідає кожне слово?

- Який висновок можемо зробити?

(Спільнокореневі слова можуть відповідати на різні запитання)

 

  1. Каліграфічна хвилинка.

Уу Іі їнкр Україна,……….

Доберіть спільнокореневі слова і визначте у них корінь.

- Якими частинами мови вони є?

 

VІ. Закріплення вивченого.

 

  1. Самостійна робота. Вправа 54.

 

  1. Мовна скарбничка.

 

Зозуля                              калина

Півень                              тополя

Соловей                           верба

Ластівка                           барвінок

Жайворонок

 

Слова закриваються білими аркушами.

-В якому стовпчику слів менше?

- Яке слово друге?

Яке слово останнє?

- Чим відрізняється перший стовпчик від другого?

 

 

3.Поетична хвилинка.

 

Додати слова – дії.

 

Зозуля кує,

Півень – кукурікає,

Соловей тьохкає,

Ластівка – щебече,

Жайворонок-мелодію видзвонює тиль-лю, тиль-лю-лю.

 

4.Добір споріднених слів різних частин мови.

На дошці запис:

Що?                               Що робить?                             Яке?

Розповідь             розповідати                         розповідне

Питання                 ………………….                         ……………….

Спонукання             ……………..                           ………………...

Діти добирають відповідні слова і записують їх на дошці.

Після запису підходять до спеціальної дошки для вирівнювання спини(за методикою,,навчання в русі,,)

 

-З яким іменником можна сполучити всі ознаки?(Речення)

- Складіть усно речення(розповідне, питальне, спонукальне) про Батьківщину.

 

Фізкультхвилинка

Танцювальні рухи під музику.

 

5.Вивчення вірша за допомогою піктограм.

 

Що таке Батьківщина ?

За віконцем калина,

Тиха казка бабусі,

Ніжна пісня матусі,

Дужі руки у тата,

Під тополями хата,

Під вербою криниця,

В чистім полі пшениця.

 

- Які народні символи згадуються у вірші?

- Запишіть у зошит слово КАЛИНА і доберіть до нього спільнокореневі

- Ці слова споріднені, спільнокореневі.

Добавимо асоціативний кущ до слова КОРІНЬ на дошці.

 

VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.

Повернемось до наших очікувань від уроку.

У кого очікування здійснилося?

 

Незакінчені речення.

Сьогодні на уроці я дізнався……..

Сьогодні на уроці я вчилася ……..

Корінь слова – це ……….

Найбільше на уроці мені сподобалось….

Свої знання я зможу використати……

Наш урок був……

 

VІІІ. Домашнє завдання.

Загадкове

Кожній дитині у конверті.

Умова:

- відкрити тільки вдома,

- перед виконанням завдання вивчити правило на с. 26.

Поаплодуйте собі за гарну роботу на уроці. Поверніться і поділіться своїм гарним настроєм з присутніми.

Із кожного ряду вибери тільки ті букви , які не повторюються  і склади з них побажання

 

МКБМУДКМЬКТМЕ

УОЩШАСУЛИОВШІ


(22.1 Kb) ] 29.10.2017, 08:01 --------------------------

Категория: УКРАЇНСЬКА МОВА | Добавил: yrok | Теги: українська мова, слова.3, клас, Спільнокореневі, СЛОВА., Корінь Просмотров: 4184 | Загрузок: 409 | Рейтинг: 5.0/1
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0



avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 1
Гостей: 1
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг