Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » УКРАЇНСЬКА МОВА

Урок з української мови "Закріплення знань про прикметник як частину мови"
30.11.2019, 20:02 Тема уроку. Закріплення знань про прикметник як частину мови.
Мета: закріплювати в учнів поняття про прикметник як частину мови, про його роль у мовленні; вдосконалювати
вміння розрізняти прикметники серед інших частин мови, встановлювати зв'язок між іменниками і
прикметниками: розвивати логічне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок закріплення та систематизації знань учнів
Обладнання: кольорові смужки,картки для ігор, мікрофон,презентація.

Хід уроку
І. Організаційний момент
1) Пролунав уже дзвінок,
Розпочинаємо урок.
Усміхнімось всім довкола:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково
День для нас привітним буде.
ІІ. Створення позитивної атмосфери
1) Створення психологічного настрою.
Висловимо свій настрій за допомогою кольорової гами.
**Байдужість (червоний колір).
** Попрацювати, якщо це неважко (жовтий колір).
** Працювати так, щоб знання,отримані на уроці, використати у майбутньому чи на наступних уроках
(зелений колір).
2) Створення проблемної ситуації
- Поміркуйте і скажіть, яким ви бачите урок? (Цікавим, навчальним, проблемним).
- А якими ви уявляєте себе на уроці? (Уважними, зібраними, активними, наполегливими).
3) Інтерактивна вправа «Очікування»
Що дає життя всьому живому, купає землю у своєму промінні? (Сонце)
Перед вами лежать зачаровані жовті папірці. На них ви напишете, що очікуєте від уроку і прикріпимо їх до дошки
таким чином, щоб утворилося сонечко.
- Давайте зачитаємо, що ж ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Пам’ятайте, що починати потрібно зі слів: «Я хочу,
щоб на...»
** Я хочу, щоб на уроці було цікаво.
** Я хочу, щоб на уроці збагатилися мої знання.
** Я хочу, щоб урок приніс мені радість.
** Я хочу, щоб урок приніс хороший настрій.
** Я хочу, щоб на уроці я здобула найкращі знання.
** Я хочу на уроці активно працювати.
- Впевнена, що ваші очікування виправдаються.
А в мене є також така картка. Вона підкаже, що я очікую від уроку.
** Доведете, що знаєте багато з теми «Прикметник».
** У класі не буде жодного учня, який би не впорався із завданням.
** Правильно і точно висловлюватимете свої думки.
** Злагоджено працюватимете.
ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Бесіда
Гарне у нас вийшло сонечко. Але чого тут не вистачає? (Промінчиків)
- Зараз ми з вами пограємо у гру «Відгадай кольори». Той хто з вас відгадає колір запише його на своїх
промінчиках.
І небо, і струмок, і пролісок у квітні –
Неначе очі мамині … (блакитні).
Достигає колос
І підкручує вусок.
Із зернятка хліб росте,
Бо зернятко … (золоте).
Для ворони є забава –
Походжає, наче пава.
Бо купили тій вороні
Чобітки, як жар … (червоні).
Виправ іграшку я з милом,
Став мій зайчик зовсім … (білим).
У сестрички гарна кофта,
Мов кульбабка, кофта … (жовта)
- А тепер свої промінчики зі словами прикріпіть до сонечка. Ось тепер у нас вийшло гарнесеньке сонечко. Як сонечко
світить усьому живому на землі, так знання освітлюють весь життєвий шлях людини.
2. Перевірка домашнього завдання (вправа 383)
Доведіть, що слово легенький – прикметник.
ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми узагальнимо знання про одну із частин мови.
А про яку саме, вам підкажуть промінчики сонечка. Поставте запитання до слів – відгадок.
- До якої частини мови належать ці слова? (До прикметника)
Сьогодні на уроці ми пригадаємо все, що вчили про прикметник.

Давайте разом складемо сенкан на тему «Прикметник»
Прикметник
Який? Яка? Яке?
Добирати, змінювати, утворювати
Допомагає визначити ознаку предмета
Нові знання
V. Систематизація і узагальнення отриманих знань про прикметник
1) Гра «Мікрофон»
* Яку частину мови ми вивчили?
* Що таке прикметник?
* На які питання відповідає прикметник?
* Як змінюється прикметник?
* Яким членом речення найчастіше виступає прикметник?
2) Складання асоціативного куща до теми «Прикметник»

за родами за числами який? яка? яке? які?

Прикметник

ознаку предмета другорядним зв’язаний з іменником
членом речення

Підсумок: Отже, що ми знаємо про прикметник? (один учень за схемою асоціативного куща узагальнює сказане). Молодці.

3) Робота в зошитах (запис числа, класної роботи)
а) Каліграфічна хвилинка
- Запишіть каліграфічно сполучення букв
бо не лу яб ко мон ли
- Складіть слова з цими сполученнями. (Небо, яблуко, лимон)
- Доберіть і запишіть усі можливі ознаки до цих слів.
- На які питання вони відповідають?
- До якої частини мови вони належать?
- Так з якою частиною мови в реченні зв’язані прикметники?
4) Гра «Назви слово»
Пухнаста, руда, хитра - …
Висока, білокора, струнка - …
Прозора, джерельна, холодна - …
Зелена, молода, соковита - …
- А тепер вам таке завдання: опишіть прикметниками якийсь предмет, а ми
спробуємо його відгадати.
5) Групова робота. Гра «Приховані слова»
(Виписати найбільше слів склавши їх з букв даного слова)
різнокольоровий
(Колір, розовий, візок, рів, кров, ліки, новий, кольоровий, зірки, око, льон )
- До яких частин мови належать слова?
- Назвіть іменники. На які питання вони відповідають?
- Назвіть прикметники. Поставте до них питання.
- Назвіть число цих прикметників.
- Як же ми можемо визначити число прикметників? (Прикметник стоїть у
тому числі , що й іменник)
6) Диктант короткої дії
- Записати прислів’я. Пояснити орфограми. Підкреслити прикметники – антоніми.
Ранні пташки росу п’ють, а пізні - сльози ллють.
- Поясніть написання слів п’ють, ранні, ллють.
- Назвіть прикметники – антоніми.
- Які ж слова називаються антонімами?
- На які питання вони відповідають?
- В якому числі вони вжиті?
- Які закінчення мають прикметники у множині?
7) Фізкультхвилинка
Я буду називати прикметники, які відносяться до різного роду, а ви уважно слухайте.
Якщо прикметник ч. р. – піднімаємо руки вгору, якщо ж. р. – руки в
сторони, якщо с. р. – присідаємо. А якщо прикметник у множині – плескаємо у долоні.
( Зелений, грайлива, запашні, солодке, дерев’яна , теплий, чудові, весела, паперовий, гарні, прямокутний,
шкільна, кленові)
8) Робота в парі (впр. 385)
- Прочитати вірш Ганни Чубач і списати, вставляючи пропущені закінчення прикметників, визначити їх рід.
Обґрунтувати свій вибір.
- Які закінчення мають прикметники чоловічого, жіночого і середнього роду?
9) «Ти – редактор» (самостійна робота)
- Відредагувати текст. Доповнити текст прикметниками.
Конвалія - … рослина. Її …, … квіти … аромат завжди приваблювали людей. Але у квітки ще одна
чудодійна властивість – лікувати серце.
У другому реченні визначити граматичну основу речення.
VІ. Домашнє завдання
Виписати з «Літературного читання» уривок тексту, в якому багато прикметників. Прикметники підкреслити.
За бажанням можна скласти загадку, в якій повинні бути прикметники і підкреслити їх.
VІІ. Підсумки уроку
1)Вправа-гра «Світлофор»
Кожен учень має картки двох кольорів – червоного і зеленого. Зачитую твердження, а школярі піднімають картки
відповідного кольору: якщо згодні – зеленого, ні – червоного.
1.Прикметник – це частина мови.
2.Прикметники в реченні зв’язані з дієсловами.
3.Прикметником називається частина мови, що виражає ознаку предмета.
4.Прикметник відповідає на питання хто? що ?
5.Прикметник не змінюється за родами.
6.У реченні виступає головним членом речення.
7.У реченні виступає другорядним .
2) Зворотній зв’язок. Закінчи речення
* На цьому уроці я навчився …
* На цьому уроці мені найбільше сподобалося …
* Найцікавішим для мене було …
3) Очікування
- Чи збулися ваші очікування?
4) Висновок:
- Мої очікування також збулися. Ви довели мені, що знаєте багато з теми «Прикметник»; правильно і точно в
висловлювали свої думки; злагоджено працювали. Ви всі молодці.
30.11.2019, 20:02

Категория: УКРАЇНСЬКА МОВА | Добавил: tamara-ivanovna Просмотров: 27 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0



avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 7
Гостей: 7
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг