Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » УКРАЇНСЬКА МОВА

Узагальнення вивченого про іменник
11.01.2020, 19:33 Тема уроку. Узагальнення знань про іменник як частину мови. (Слайд 1)

Мета: узагальнити знання учнів про іменник,про його роль у мовленні; вдосконалювати вміння розрізняти іменник
серед інших частин мови; закріпити вживання великої букви у власних назвах; формувати навички
розпізнавання роду іменників; удосконалювати вміння учнів визначати число іменників;
розвивати творчі здібності, логічне мислення, зв’язне мовлення, самостійність, увагу, вміння
аналізувати, порівнювати;вдосконалювати уміння працювати в групах, парах, доводити власну думку;
виховувати любов до рідного слова, самостійність, цілеспрямованість, любов до природи, старанність і
наполегливість у навчанні.

Тип уроку: урок закріплення та систематизації знань учнів

Обладнання: цеглинки конструктора Лего, мікрофон,куб, смужки і
промінчики жовтого кольору,квіти проліски.

Методи і прийоми: метод «Асоціативний кущ», аутотренінг, інтерактивна вправа «Очікування», вправа
«Кубування», сенкан, робота в парах, групах, рольова гра, дискусія – інтерв’ю, вправа «Я – редактор».

Очікувані результати:
- незалежність мислення, відносна самостійність думок;
- активне висловлювання власних думок;
- вміння помічати помилкові судження інших учнів;
- критичне ставлення до себе, вміння бачити власні помилки;
- пошукова спрямованість мислення, прагнення до самостійного знаходження
кращих варіантів вирішення навчальних завдань;
- вміння брати участь у діалоговій взаємодії, повага до думок та пропозицій інших учнів.
Хід уроку

І. Організаційний момент
Учитель: Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі.
Повернімось до гостей
Дружно скажемо: «Добрий день!»
Учні: Ми вам раді, люди добрі,
І вітаємо щиро вас.
І запрошуємо ласкаво
На урок у 3 клас.

Учитель: Сьогодні у нас багато гостей, які завітали, щоб побачити, як ви вмієте працювати на уроці , які ви творчі, активні. Наші пращури вірили, що кожний гість-посланий від Бога. Тому гостей пригощали, радо зустрічали. Сьогодні ми подаруємо нашим гостям цей урок.

ІІ. Створення позитивної атмосфери

1) Створення психологічного настрою
- Всі готові до уроку?
Щоб урок пройшов немарно,
Треба сісти рівно й гарно.
Тож і ми часу не гаймо,
Працювати починаймо.
2) Аутотренінг (Слайд 2)
- Давайте зробимо рекламу нашого уроку. Які ми будемо на уроці?
У – уважні,
Р – розумні,
О – організовані,
К – кмітливі.
Отже, девіз нашого уроку:
• Не просто слухати, а … (чути).
• Не просто дивитись, а … (бачити).
• Не просто відповідати, а … (міркувати).
• Дружно і плідно … (працювати).
Будемо дружно працювати,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім дружнім класі
Діти просто молодці.

3) Інтерактивна вправа «Очікування» (Слайд 3)
- Що дає життя всьому живому, купає землю у своєму промінні? (Сонечко)
Перед вами лежать зачаровані жовті папірці. На них ви напишете, що очікуєте від уроку і прикріпимо їх до дошки таким чином, щоб утворилося сонечко.
- Давайте зачитаємо, що ж ви очікуєте від сьогоднішнього уроку. Пам’ятайте, що починати потрібно зі слів: «Я хочу, щоб на...»
** Я хочу, щоб на уроці було цікаво.
** Я хочу, щоб на уроці збагатилися мої знання.
** Я хочу, щоб урок приніс мені радість.
** Я хочу, щоб урок приніс хороший настрій.
** Я хочу, щоб на уроці я здобула найкращі знання.
** Я хочу на уроці активно працювати.
- Впевнена, що ваші очікування виправдаються.
Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку. Ви маєте:
** довести, що знаєте багато з теми «Іменник»;
** правильно і точно висловлювати свої думки;
** дотримуватися культури писемного мовлення;
** злагоджено працювати.
Я думаю, що у класі не буде жодного учня, який би не впорався із завданням.
Наприкінці уроку ми перевіримо, чи здійснилися ваші і мої очікування.

ІІІ. Актуалізація опорних знань
1.Бесіда Гарне у нас вийшло сонечко. Але чого тут не вистачає? (Промінчиків)
Зараз ми з вами відгадаємо загадки, а відгадки напишемо на промінчиках і
прикріпимо їх до нашого сонечка. (Слайд 4)

*Чорний Іван, дерев'яний каптан:
де носом проведе, там помітку кладе. (Олівець.)

*Біле поле, мудрий на нім оре. (Папір.)

*Снігові поля, чорні грачі,
хочеш розумним бути — бери та вчи. (Книжка.)

*Білий кінь по чорному полю
Залишає білий слід за собою.
З кінця в кінець скаче,
Мовчки щось усім каже. (Крейда, дошка.)

- Що допомагають здобувати ці предмети?
(Знання.)

- Бачите, як весело посміхається до нас сонечко і посилає нам свої ясні промінчики тепла! Давайте складемо сенкан зі словом сонце.
2. Складання сенкану (Слайд 5)
Сонце.
Яскраве, тепле.
Радує, світить, гріє,
Дарує нам усім радість.
Краса!
-Як сонечко світить усьому живому на землі, так знання освітлюють весь життєвий шлях людини.

ІV. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку
- Сьогодні на уроці ми узагальнимо знання про одну із частин мови.
А про яку саме, вам підкажуть промінчики сонечка. Поставте запитання до слів – відгадок.
- До якої частини мови належать ці слова? (До іменника)
- А ще на яке питання відповідає іменник? (Хто?)
- Наше завдання: узагальнити знання про іменник, одержані на попередніх уроках.
V. Систематизація і узагальнення отриманих знань про прикметник
1) Вправа «Кубування» (Завдання записані на кожній грані куба) (Слайд 6)
* Що таке іменник ?
* На які питання відповідає іменник?
* Як змінюється іменник?
* Які числа мають іменники?
* Який рід мають іменники?
* Яким членом речення найчастіше виступає іменник?

2) Складання асоціативного куща до теми «Іменник» (Слайд 7)

за родами за числами хто? що?

власні, загальні Іменник назви істот, неістот

підметом,
назву предмета другорядним зв’язаний з прикметником
членом речення

Підсумок: отже, що ми знаємо про іменник? (один учень за схемою асоціативного куща узагальнює сказане). Молодці.

- Що це там за шум?
Рольова гра (Слайд 8)

( Виходять учні, що грають роль Іменника і Прикметника ).
Іменник: - Я ще раз говорю: «Я головний в нашій країні Морфології!»
Прикметник: - Ну як ти не розумієш…
Учитель: - Не сваріться! Що у вас сталося? Хто ви такі?
Прикметник: - Я – Прикметник.
Іменник: - А я – Іменник. І я говорю, що я – головний у нашій країні, а він не погоджується!
Прикметник: - Чому ти так вирішив?
Іменник (до учнів): - А скажіть-бо, хто приносить найбільше користі нашій матері Мові? Безумовно, я! Діти, ви ж учили, що без мене ніхто не мав би імені. Я даю назви всім предметам, особам, істотам, подіям.
(До Прикметника): - А ти хто такий???
Прикметник: Я веселий і звабливий,
Гарний, милий і красивий,
Несказанний, незрівнянний;
Відповім я залюбки
На питаннячко – який?, яка?, яке?, які?
Маю ознаку предмета,
Називаюсь я …
Учні: Прикметник.
Прикметник: - Ось бачиш, навіть учні мене знають. І ти, Іменнику, маєш знати, що я в нашій країні маю такі ж права, як і ти. І без моєї прикмети ти не був би такий гарний і зрозумілий. Я прикрашаю всіх осіб і всі предмети!
Іменник: - Ну для чого ти мені здався? Я і без тебе добре впораюсь у мові!
Прикметник: - Перевіримо?
Іменник: - Ану!
Прикметник: - Відгадай загадку:
Хустина, клубок;
По хустині катається, людям усміхається.
Іменник: - Хм… Не зрозумію ніяк… Діти, може ви знаєте?
Учні: -Ні.
Прикметник: - А якщо я прикрашу цю загадку собою:
Голуба хустина, жовтий клубок;
По хустині катається, людям усміхається.

Іменник: - То тепер зрозуміло: голуба хустина – небо, жовтий клубок – сонце…
Прикметник: - Ну то як? Можеш обійтись без мене?
Іменник: - Певно, що ні… Будемо дружити і прикрашати мову разом!
Учитель: - Добре, що ви знайшли спільну мову. Я впевнена, що ви більше ніколи не будете сперечатися.

- Чому Іменник не зміг відгадати перший варіант загадки?
- На які питання відповідають слова хустина, клубок?
- До якої частини мови вони належать?
- Які слова допомогли і йому, і вам у другому варіанті? (голуба, жовтий)
- А ці слова до якої частини мови належать?
- Так що це жовтий клубочок? А голуба хустина?

3) Робота в зошитах (запис числа, класної роботи)
- Перевіряючи ваші зошити я звернула увагу на те, що деякі учні роблять помилки при написанні та поєднанні літер. Запишіть число, класна робота.
Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки (Слайд 9)
Якщо сядемо красиво,
То напишемо на диво –
Чисто, рівно і красиво.
Раз, два, три, чотири, п’ять
Починаємо писать.
Ручку вправо поверніть,
Зошит вправо покладіть
І рівненько напишіть

а) Каліграфічна хвилинка
- Запишіть каліграфічно сполучення букв
со он не еч чк ко не еб бо
- Які можна скласти слова з цими сполученнями букв? (Сонечко, небо)
- Доберіть і запишіть усі можливі ознаки до цих слів.
Сонечко – яскраве, тепле, світле, радісне, веселе.
Небо – голубе, безхмарне, зоряне, чисте, безмежне, чарівне.
- На які питання відповідають дібрані вами слова?
- До якої частини мови вони належать?
- Так з якою частиною мови в реченні зв’язані прикметники?

4) Гра «Назви слово»
Пухнаста, руда, хитра - …
Висока, білокора, струнка - …
Прозора, джерельна, холодна - …
Зелена, молода, соковита - …
- А тепер вам таке завдання: опишіть прикметниками якийсь предмет, а ми спробуємо його відгадати
- Поставте питання до слова лисиця?
- А чому це слово відповідає на питання хто?
- А слова вода, береза, трава на які питання відповідають?
- А чому?
- Так на які питання відповідають слова назви істот? А неістот?
Молодці!
5) Диктант короткої дії (Слайд 10)
- Записати прислів’я. Пояснити орфограми. Підкреслити іменники
Ранні пташки росу п’ють, а пізні - сльози ллють.
- Поясніть написання слів п’ють, ранні, ллють.
- Назвіть іменники.
- На які питання вони відповідають?
- В якому числі вони вжиті?
- Назвіть їх в однині.
- Так які числа має іменник?

6) Гра « Ти- мені, я- тобі» ( у парах)
- Один учень називає іменник в однині, а інший- цей іменник у множині.
- Як же змінюються іменники?
- Який рід має іменник?
- Як ми розрізняємо чоловічий рід, жіночий рід, середній рід?

7) Фізкультхвилинка (Слайд 11)
Трішки ми попрацювали,
Сили наші підупали.
Треба нам би відпочити –
Свої сили відновити

Я буду називати іменники, які відносяться до різного роду, а ви уважно слухайте.
Якщо іменник ч. р. – піднімаємо руки вгору, якщо ж. р. – руки в
сторони, якщо с. р. – присідаємо. А якщо іменник у множині – плескаємо у долоні.

Місяць, дівчинка, лікарі, моряк, вікно, сад, село,підручники, трава, футбол, школа, учні, дерево, ручка, зошити, дошка,сонце.
- Молодці! Потягніться до сонечка і помахайте йому своїми ручками.
Всі відпочили, час працювати.

8) Групова робота. Гра «Приховані слова» (Слайд 12)
Скласти з букв найбільше іменників.
С, І, К, Е, Л, О, О
(село, ліс, сік, сокіл, ікс, око, колесо, лосі, скелі)
- Які іменники живуть у цьому місті? (Загальні назви)
- А ще які бувають іменники?
- Як пишуться загальні назви?
- А власні?

9) Вправа «Я - редактор»
Виправ помилки. Запиши правильно.

Он пасіка. Біля липи стоїть михась. Коло тину песик дружок. На вулику котик мурчик.

- Що означає слово тин? (Огорожа сплетена з лози, тонкого гілля, очерету)
- Чому Михась, Дружок і Мурчик будемо писати з великої літери?
- Назвіть головні і другорядні члени речення у 2 реченні.
- Встановіть зв'язок слів у цьому реченні за допомогою питань.
- Якими членами речення може бути іменник у реченнях?

10) . Дискусія- інтерв’ю з приводу «Зима – найкраща пора року ?»
(Слайд 13)
- Ми з вами з нетерпінням чекаємо весни, хочемо щоб сонечко світило нам зранку до вечора.
- А яка пора року зараз? (Зима)
- Ми проведемо з вами дискусію по питанню «Зима – найкраща пора року?»
(Дискусія – публічне обговорення спірного питання)
Групова робота
І група – стверджує, що зима найкраща пора року.
ІІ група – заперечує, що зима найкраща пора року.
(Діти обговорюють питання та по черзі у мікрофон висловлюють свої міркування)
- Які іменники вживали в своїх міркуваннях?
- Діти, а як живеться пташкам взимку?
- Що ми повинні робити?
- Ми з вами повинні турбуватися про пташок, особливо взимку, коли дуже багато снігу. Їм важко знайти собі їжу і тому ми повинні підгодовувати їх.
Висновок: отже, ви довели у ході дискусії, що кожна пора року і, зокрема, зима,
по - своєму приваблює і кожна з них може чимось не подобатись.

11. Творче завдання. (Слайд 14)
Ми з вами добре попрацювали на уроці. Всі завдання виконали.
У кожній українській родині існує традиція говорити хороші слова, коли даруєш подарунок. Бачите, як весело посміхається до нас сонечко і посилає нам свої ясні промінчики тепла!.
Тільки сонечко пригріє, ще й сніжок не весь розтане , з’являються перші весняні квіти – проліски. То ж давайте і ми напишемо на наших квіточках іменники - побажання.
(Щастя, здоров'я, терпіння, довголіття, добробуту, затишку, радості, миру, злагоди).

VІ. Домашнє завдання (Слайд 15)
Виписати з «Літературного читання» п’ять прислів’їв. Іменники підкреслити.
За бажанням можна скласти казку про іменник та його роль у мовленні.

VІІ. Підсумки уроку
- Про яку частину мови ми говорили сьогодні на уроці?

1) Вправа-гра «Світлофор» ( з цеглинками конструктора Лего) (Слайд 16)
- Зараз ми з вами пограємо в гру «Світлофор»
- Скільки кольорів має світлофор?
- Що означає червоний колір? Жовтий? Зелений?
- А зараз, багато світлофорів, які мають лише два кольори – червоний і зелений. Червоний – стій, а зелений – іди.
Ми з вами будемо зараз грати з цеглинками червоного і зеленого кольорів конструктора Лего.
- Візьміть червону і зелену цеглинки. Я буду зачитувати вам твердження, а ви піднімаєте цеглинки відповідного кольору: якщо згодні – зеленого, ні – червоного.
1. Іменник – це частина мови.
2. Іменники в реченні зв’язані з прикметниками.
3. Іменником називається частина мови, що виражає ознаку предмета.
4. Іменник відповідає на питання хто? що ?
5. Іменники не змінюється за родами.
6. Загальні іменники пишуться з великої літери?
7. Іменники, що є назвами неістот, відповідають на питання що?
8. У реченні іменники виступають головними і другорядними членами речення .

2) Зворотній зв’язок. Закінчи речення (Слайд 17)
* На цьому уроці я навчився …
* На цьому уроці мені найбільше сподобалося …
* Найцікавішим для мене було …

3) Очікування
- Чи збулися ваші очікування?

4) Висновок: (Слайд 18)
- Мої очікування також збулися. Ви довели мені, що знаєте багато з теми «Іменник»; правильно і точно висловлювали свої думки; злагоджено працювали.
Хочу вам сказать в кінці –
Ви сьогодні молодці!
11.01.2020, 19:33

Категория: УКРАЇНСЬКА МОВА | Добавил: tamara-ivanovna Просмотров: 28 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0



avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 22
Гостей: 22
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг