Головна » Матеріал для завантаження » РОЗРОБКИ УРОКІВ » УКРАЇНСЬКА МОВА

Вимова і написання слів з апострофом
(588.5 Kb) ] 27.12.2014, 19:50

Тема. Вимова і написання слів з апострофом .Спостереження за твердою вимовою приголосних звуків, позначених буквами б, п, в,м, ф, та р, перед апострофом
Мета. Познайомити учнів з вживанням апострофа, вчити правильно вимовляти, і писати слова з апострофом; удосконалювати навички звуко-буквеного аналізу таких слів;
розвивати мовлення, формувати пізнавальний інтерес; узагальнювати, ро бити висновок
виховувати любов до рідної мови; вчити цінувати красу художнього слова.

Тип уроку: засвоєння нових знань
Форма проведення: лінгвістична подорож у країну «Граматики»
Обладнання: підручники, мультимедійна презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Діти! Який зараз у нас урок?
Навіщо нам потрібні уроки української мови.

ІІ. Актуалізація опорних знань

– Сьогодні ми продовжуємо подорожувати просторами країни «Граматики».
1. Фронтальне опитування
Скільки в українській мові голосних звуків?
Скількома буквами на письмі вони позначаються?
У чому цікавість букв я, ю, є, ї?
Коли вони позначають 2 звуки? (Початок слова і складу)
Назвіть слова з подовженими м’якими приголосними.
Як переносяться такі слова?
1. Каліграфічна хвилинка.
— Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.
б п в м ф р я ю є ї
Буряк – бур’ ян
ІІІ. Оголошення теми і завдань уроку
1. Сприймання і первинне усвідомлення матеріалу.
Казка
Жив собі на світі маленький знак Апостроф. Сумно йому було жити одному. Вирішив він одного разу помандрувати і пошукати справжніх друзів. Потрапив до чарівної країни “Грамматики”. В головному палаці цієї країни жили мешканці – Літери. Скільки їх було? З багатьма спілкувався апостроф. Але справжніх друзів він зараз назве сам.
Апостроф Мої друзі - це Б,П,В,М,Ф,Р та Я,Ю,Є,Ї, які позначають два звуки [йа],[йу],[йе],[йі].
Вчитель. Діти! Порадуємо апострофа і утворимо слова: б’ю, п’ю, в’ю, коли апостроф є — це вимовляється чітко, роздільно!
Діти промовляють слова з апострофом.
Апостроф
Після букв, запам'ятайте:
Бе, Пе, Ве, еМ, еФ та еР —
Всі апостроф проставляйте
Перед Я, Ю, Є, Ї тепер!
А ще, діти, запам'ятайте, що я завжди стою після твердих приголосних, а букви Я, Ю, Є, Ї після мене мають два звуки!
Мене не можна губити і забувати, бо від цього мова збідніє, стане незрозумілою.
2.Робота з підручником. С.65,впр.175
Читання слів з апострофом та правила.
IV. Виконання вправ для закріплення вмінь та навичок
Слайд 1
Утворення слів з апострофом.
Слайд 2
Картинний диктант
Слайд 3
Самоперевірка
М’яч, пір’я,сім’я, м’ята, в’юн.
Слайд 4
Робота з деформованими реченнями
Подивіться на малюнок. Хто це? Який це птах (маленький, співучий, перелітний).
Чим покрите його тіло? (Пір’ям)
А щоб дізнатись де він зимує і ще дещо цікаве про цього птаха, зберіть пір’їнки і складіть речення.
зимують Африці в солов’ї (Солов’ї зимують в Африці)
в’ють не гнізд там вони (Там вони гнізд не в’ють)
Запис речень в зошиті.
А чому соловей не в’є гнізда в Африці?
(Це чужа земля. Він повертається на Батьківщину і тут створює сім’ю.)
Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Землі низько уклоніться
За хороший день вчорашній.
І до сонця потягніться.
В різні боки похиліться.
Раз присядьте, два-присядьте
І на місце тихо сядьте.
Слайд 5
Зорово-слуховий диктант
Прислів’я
Пташку красить пір’я, а людину – ім’я.
Попрацюйте в парах і розкажіть сусіду, як ви розумієте зміст
цього прислів’я. (Декілька думок слухаємо в класі)
Для людини її ім'я звучить найсолодше, тому імена тих, хто гарно сьогодні працює, міркує, каліграфічно пише, дає цікаві відповіді на питання, звучать протягом уроку найчастіше. А це є найкращим визначенням його відмінної роботи на уроці
Звуко-буквений аналіз слова
Ім’я -2 склади ,3 букви, 4 звуки.
Висновок: після апострофа буква «я» позначає два звуки.
Апостроф. Але є такі слова, де мене не треба писати, та я цих слів чогось не люблю, хай вам вчителька їх назве.
Вчитель
Не вдягайте колір тьмяний,
Як на свято ідете!
Пийте, діти, сік морквяний,
Не забудьте і про те,
Що апострофа немає
Ще у деяких словах.
Ці слова хай кожен знає:
Мавпячий, бюро і цвях!
Читання пам’ятки
Слова:тьмяний, морквяний, свято,мавпячий, бюро, цвях пишуться без апострофа.
V. Узагальнення й систематизація знань.
Гра «Впіймай апостроф»( хлопнути, коли почули слово з апострофом).
Здоров’я, свято, в’юн, цвях, ім’я, бур’ян, морквяний, життя, сім’я, подвір’я.

VI. Підсумок уроку. Рефлексія.
Наша мандрівка в країну «Граматику» завершилась.
Яку нову сходинку вона вам відкрилпа?
Про що дізнались?
Що було цікавим?
Апостроф просить, щоб ви ще раз пригадали: де і коли він ставиться. (Учні пригадують).
— Так, ви добре засвоїли правила вживання апострофа..Дякую всім за співпрацю.
Кращі учні отримують пір’їнки зі словами подяки.


(588.5 Kb) ] 27.12.2014, 19:50

Категория: УКРАЇНСЬКА МОВА | Добавил: l3725 | Теги: апостроф Просмотров: 5773 | Загрузок: 758 | Рейтинг: 0.0/0
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0



avatar