Головна » Матеріал для завантаження » НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКТ » ДО УРОКУ ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я

Розповідь майстра електричних справ
28.12.2011, 08:45 -    Чого це ти голову похнюпив? Такий сумирний став, що й не признати! - Петрусь, попрощавшись із друзями після занять у пожежній частині, поволі плівся додому і аж підскочив від несподіванки, коли його перепинив дядько Андрій - майстер електричних справ, як про нього говорить Петриків тато.
-    Сядь, поговоримо трохи, - припросив він хлопчину й першим сів на дерев'яну лавку біля під'їзду будинку.
-    Про що говорити? - з-під лоба зиркнув на причепу Петрусь, намагаючись проковтнути гіркі сльозинки, котрі зрадливо бриніли на самісіньких кінчиках вій. - І так усе зрозуміло.
-    Так-таки й зрозуміло?! - хитро примружившись, перепитав дядько.
-    Та нічого мені не зрозуміло!!! - злива сліз водночас вирвалась із очей малого, і він, захлинаючись цим нестримним сльозовим потоком, почав засипати
дядька Андрія запитаннями.
-    Ми ж нічого не палили... Ми ж тільки літачками... Звідки ж іскри.? Чому обгоріло Шкоденя? І до чого тут телевізор?!
-    Це, Петрику, карає всіх необережків Його Величність Електричний Струм! - очі майстра зробилися серйозними і сумними. - Ваше невтомне ґавеня роздовбало електропровід від праски, що й спричинило коротке замикання в електромережі, наслідком якого стала маленька іскра, котра й призвела до пожежі.
Л.Б. Петренко/ Дивовижні пригоди Петрика Необережка
«Допомогли» й паперові літачки! Невже забули, що папір - легкозаймистий матеріал?! Досить найменшої іскринки, щоб він запалав! Це ще добре, що вас струмом не вдарило: могло покалічити, могло б і вбити! Електрика - принципова пані. Коли щось не по ній - жорстоко карає!
-    А яка вона з себе? Її можна побачити? - цікавість миттєво висушила сльози на очах хлопчика, і вони засяяли, мов промиті росою.
-    А чого ж! Сьогодні увечері й побачиш. Я зателефоную тобі перед сном і поясню, що робити, - пообіцяв на прощання дядько Андрій і пішов собі у справах.
Здавалося, той вечір ніколи не наступить! Петрик вивчив усі уроки, дочитав казку, подивився те¬левізор, досхочу нагодував ґавеня хробачками, навіть у шахи з татом встиг пограти... і лише тоді за вікном почало сутеніти.
-    Ну нарешті! - кинувся хлопець до телефону, коли в квартирі пролунали його перші закличні звуки.
-    Ось і вечір настав! - веселим дядьковим голосом зарокотала слухавка. - Ти готуєшся лягати у ліжко?
-    Як у ліжко? А електрика? - запхикав хлопчик.
-    Не коверзуй! Виключай світло і знімай через голову светр! Виконуй і розповідай, що відбувається!
-    Ой! Мій вовняний светр тріщить і з нього вилітають іскри! - Петрусь перелякано кинув щойно знятий одяг додолу і почав старанно затоптувати його ногами, як навчав пожежник Гасивогонько.
-    Що ти робиш? - до кімнати зайшла розгнівана мама. - Чим тобі новий светр не догодив, що ти по ньому тупцяєшся?!
-    Га-га-га! Го-го-го! - слухавка зайшлася дядько¬вим громовим сміхом. - Петре, швиденько увімкни світло й заспокой маму. Увімкнув?
-    Увімкнув! Іскри зникли... І светр не згорів...
Тільки м'ятий, бо я по ньому потоптався... Як ви менб налякали! А що то було?
-    Коли ти готуєшся лягати у ліжко і знімаєш через голову светр, у тиші раптом лунає тріск. Якщо ти роздягаєшся в темряві,;то можеш побачити, як цей" тріскіт супроводжується іскрами. Саме це ти тільки-но побачив. Тріщить та іскриться наш одяг лише тоді, коли ми, знімаючи його, примушуємо тертися по тілу та волоссю.
Поглянь уважніше і помітиш, що знятий светр притягується до сорочки, яка ще залишилася на тобі. Отже, між речами щось виникає. Це «щось» називають передачею електричного заряду. Його по¬ява на різних предметах призводить не лише до притягання, а й до відштовхування. Це - дія елек¬трики. Виходить, що ми не можемо й кроку без неї ступити.
-    А як винайшли електрику?
-    Електрика існує багато тисяч років, а ми й до цього часу точно не знаємо, що це таке. У 1729 р. вчені дізналися, що є речовини (здебільшого метали), які можуть проводити струм. Такі речовини ста¬ли називати провідниками. Знайшли й інші речовини (такі, як скло, бурштин, віск), що не проводять струм і є ізоляторами.
Людина відкрила дію електрики вже давно. Давні греки знали, що коли шматочок бурштину натерти вов-няною тканиною, він притягуватиме до себе пилинки. Ти сам можеш це перевірити, коли причешеш волосся пластмасовим гребінцем, а потім піднесеш його до папірців, покладених на столі. Шматочки паперу прилипнуть до гребінця!  
Електрику знали й прялі в Давній Сирії. їх бурштинові веретена наелектризовувались, коли обмотувались вовною. Тому термін «електрика» походить від грецького слова «електрон» - бурштин.
Та користуватися електрикою людина змогла лише з 1800 р. Саме тоді стало відомо, що елек¬тричний струм може використовуватись для утворення світла, тепла, підтримання процесів хімічних реакцій. Тоді ж учені встановили, що електрика — це потік дуже маленьких заряджених частинок — електронів. Кожен електрон має заряд енергії. Коли електронів збирається багато, заряд збільшується і виникає електрична напруга. Ось чому електричний струм може переміщатися по дротах на велику відстань.
Коли ти натискаєш на вимикач лампи чи якого- небудь електроприладу, електричний струм, прий¬шовши від генератора, починає бігти по дроту, прилад починає діяти, а лампочка світитися.
-    Як цікаво! А як електричний струм приходить до нас у квартиру?
-    Про це моя наступна розповідь. Збирай завтра увечері свою команду, і я відповім на всі ваші запитання. А тепер - спати! - у слухавці клацнуло і зв'язок перервався.
Л.Б. Петренко/ Дивовижні пригоди Петрика Необережка

28.12.2011, 08:45

Категория: ДО УРОКУ ОСНОВИ ЗДОРОВ'Я | Добавил: yrok Просмотров: 2021 | Загрузок: 1 | Рейтинг: 2.0/1
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 14
Гостей: 14
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг