Головна » Матеріал для завантаження » НАВЧАЛЬНО-МЕТОДИЧНИЙ КОМПЛЕКТ » ДО УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Урок-подорож до царства Рідної мови
29.12.2016, 21:56 ГРА-ПОДОРОЖ У ЦАРСТВО РІДНОЇ МОВИ

Мета. Формувати розуміння того, що українська мова - наш скарб, без якого не може існувати ні народ, ні Україна як держава, розширювати знання про красу і багатство української мови, пробудити почуття національної гідності; виховувати любов до рідної мови, рідного краю, його традицій, почуття поваги до всього свого, українського, бажання розмовляти рідною мовою.

Обладнання. Вишивані рушники, хліб, калина, малюнки герба, прапора України, портрет Т. Г. Шевченка, плакати «Без мови рідної народу нашого нема», « Мова наша - солов’їна», презентація «Історія нашої мови».

Форма проведення: мовознавчий турнір.

Хід заходу
(Виходять ведучі - хлопчик і дівчинка в українських костюмах з хлібом і сіллю на вишитому рушнику)

Дівчинка.
Добрий день вам,
добрі люди!
Хай вам щастя-доля буде,
Не на день і не на рік,
А на довгий-довгий вік.

Хлопчик.
Гостей дорогих
ми вітаємо щиро,
Стрічаємо з хлібом,
любов’ю і миром,
Для людей відкрита
хата наша біла,
Тільки б жодна кривда
в неї не забігла.

Ведуча 1: Шановні діти, вчителі, гості, запрошуємо вас до нашої господи на хліб та сіль, на слово щире, на бесіду мудру, на свято української мови.

Ведуча 2: Батьківщина починається з батька і матері, з оселі, де ви вперше побачили світ, з мови, якою розмовляють ваші батьки, з подвір’я, по якому ви бігали, з села чи міста, з України, де ви народилися. А Україна - це наша Батьківщина. У нашій світлиці сьогодні тепло і світло, тож давайте поговоримо про нашу рідну мову.

Ведуча 1: 9 листопада – День української писемності та мови. Це свято вшановує вся наша держава. Сьогодні ми зібрались, щоб вшанувати нашу рідну мову, бо вона – життя духовного основа.

Ведуча 2: Наша мова прекрасна, бо писалась людьми із гарячими серцями: Л. Українкою, М. Рильським, П. Тичиною, В. Симоненком, Т. Шевченком, І. Франком та багатьма іншими митцями. Вони всі прагнули, щоб мова огорнула всю Україну.

Ведуча 1: І сьогодні ми вшануємо нашу рідну українську мову та проведемо свято, приурочене до Дня української мови та писемності
Учень 1.
Запрошуємо вас у найправдивішу казку.
До неї відкриється вхід через мить.
Із серцем відкритим ,з обличчям без маски
У світ цей чарівний сміливо ступіть.
Учень 2
Тут мешканці будуть до вас всі гостинні.
Тож швидше в відчинені двері іди.
Господарка казки-красуня чудова
Вийшла вітати гостей дорогих.
(Заходить дівчинка у вишитій сорочці і у віночку на голові)
Дівчинка.
Я-наука непроста,хоча і цікава,
В королівстві я живу слова і забави.
І свою майстерню мовну,
Доки ви зі мною,
Мовних скарбів пребагато
Візьмете з собою.
В подорож усіх вас кличу,
До складних завдань.
Тож не зрадьте,любі діти
Моїх сподівань.
Хто ще думає, міркує можу підказати:
Поскладайте літери ви швидко на моєму платті.
Ну, нарешті, ви здогадались,
Хто я?
Звать мене, звичайно, -
Діти: Українська мова!
Вчитель: Тож давайте, діти, запросимо Мову подорожувати разом з нами.
Учень. Ми про тебе, Мово, багато віршів знаємо. Ось послухай.
1-й учень.
Українська моя рідна мово,
В кожнім слові твоїм – цілий світ!
Бачу барви у нім веселкові
І калини червоний цвіт.

2-й учень.
А ще небо блакитне, бездонне,
І ярило й пшеничні поля.
Плескіт рік, шум гаїв невгамовних.
Вся моя українська земля.

3-й учень.
Вона як ніжна пісня колискова,
Заходить серцем в нашу душу з ранніх літ.
Ця мова, наче пташка світанкова,
Що гордо лине в свій стрімкий політ.

4-й учень.
Велична, щедра і прекрасна мова!
Прозора й чиста, як гірська вода.
Це Українська мова барвінкова
Така багата і вічно молода.

Вчитель.
Звичайно, для кожного народу дорога своя мова, для білорусів – білоруська, для поляків – польська, а для нас українців – українська. Українська мова належить до високорозвинених мов світу. У далекому 1934 році У Франції на конкурсі мов наша мова була визнана другою серед європейських мов за милозвучністю.
(Дівчинка виконує пісню «Наша мова світанкова», сл. Г.Бідняка,
муз. О. Морщавки)

Учень. Я хочу загадати вам загадку.
На базарі їх не купиш,
На дорозі не знайдеш,
І не завжди на терезах,
Ти ціну їм підбереш.
Що це?
Діти. Знання.

Мова. Любі діти! Ви – учні третього класу, вже багато знаєте. То ж пропоную вам показати свої знання з української мови.
Вчитель. Отже, починаємо подорожувати у Царство Рідної мови
чарівними стежинками.

А зараз в нас цікава гра –
Змагатиметься дітвора
В умінні міркувати
А деколи й хитрувати,
Уважним бути, не зітхати,
А правильно відповідати.
Зберіть усі знання і сили,
згадайте все, що ви учили.
У змагання з друзями вступайте
І в чесній грі перемагайте!
(Діти об’єднуються у три групи – «Чомусики», «Пізнайки» та «Барвінчата».
Вчитель. Команда «Чомусики» готова?
Діти. Готова.
Вчитель. Ваш девіз?
Діти. Ми Чомусиками стали,
щоб усе на світі взнали.
Вчитель. Команда «Пізнайки» готова?
Діти. Готова.
Вчитель. Ваш девіз?
Діти. Ми все хочемо пізнати,
Щоб розумними зростати.

Вчитель. Команда «Барвінчата» готова?
Діти. Готова.
Вчитель. Ваш девіз?
Діти. Нам багато треба вчити,
Щоби мову збагатити.

Вчитель. Перша зупинка нашої подорожі « Розминка». На цій зупинці кожна команда має відгадати по одній шараді.

Мене ти здавна звик любити,
І завжди ситий ти за це,
Та тільки «у» на «і» змінити, -
Залізу я на деревце. ( Булка - білка).

Хоч білий, вата не така,
Мене ти зробиш з молока.
А прочитаєш навпаки,
То приготуєш пиріжки. (Сир – рис).

Люблять нас усі збирати,
Після дощику в ліску,
А як букву «г» відняти,
Будем плавати в ставку. (Гриби – риби)

(Підведення підсумків)

Мова. Ось конверт.
Туди заглянемо і завдання прочитаємо.
Щось сама не розберу,
Допомоги в вас прошу.

Завдання: Із окремих слів скласти прислів’я. Пояснити його зміст.

«Чомусики»
Як, мова, саме, дорога. життя, рідна, людині.
«Пізнайки»
Тому, хто треба, хоче, мало, знати, спати, багато.

«Барвінчата»
Диво, українська, калинова, мово, наше, ти.

Мова. Молодці, гарно працюєте. За кожне виконане завдання отримуєте по 1 балу.

Вчитель. Наступна зупинка нашої подорожі «Жартівлива».
Український народ любить жартувати. Яка б не була втомлена людина, але, почувши влучний жарт, - посміхається. Пропонуємо декілька сценок у виконанні учнів нашого класу.

Відкриття
Петрик читає книжку, час від часу вигукує.
Петрик. Ти дивись! Нічого собі! Хто б міг подумати.
Мати. Що ти читаєш, синку? Мабуть, детектив?
Петрик. Та ні, орфографічний словник.

На уроці
Вчитель. Яке завдання у нас було, Миколко?!
Миколка. Позначити число в іменниках «штани», й «весна».
Вчитель. То ти вже виконав чи ні?
Миколка. «Весна», це ясно, в однині,
От зі «штанами» щось не те …
Завдання дуже непросте.
Вчитель. І чим же поясни мені,
Оті штани такі складні?
Миколка. У чому складність? Бо «штани»
До половини – однина,
а трохи нижче – множина.

Вчитель. Наступна зупинка «Музична»

(Виконання учнями української народної пісні «Ой є в лузі калина» )

Ведуча 1: Українська мова багата не тільки в піснях, а й у побуті. Хто з вас не був в українській хаті? Кругом вишивки, скатертини, серветки і рушники.

Ведуча 2: Ось бачите, діти, яка багата і чудова українська мова. Вона, мов кринична вода, яку черпаєш, а їй немає ні кінця, ні краю.
Вчитель. Продовжуємо подорожувати стежинками і наступна зупинка «Гра асоціацій»
- Що для вас означає поняття «рідна мова»?
(діти по черзі записують слова на промінчиках сонечка)

Вчитель. Наступна зупинка « Мовна розминка»
Ведучий по черзі ставить запитання кожній команді. Оцінюються швидкість і точність відповіді.

Запитання:
• Скільки літер в українському алфавіті?
• Скільки голосних звуків в українській мові?
• Яка частина мови називає предмет?
• Яка частина мови називає ознаку предмета?
• Як називають слова, близькі за значенням?
• Як називають слова, протилежні за значенням?
• До якої частини мови належать слова «малювати», «бігати»?
• До якої частини мови належать слова «він», «ми»?
• За яким словником перевіряють написання слів?
• Який словник містить пояснення значення слова?

Вчитель.Наступна зупинка «Поетична»
Слова для складання вірша:

… чарівниця
… таємниці
… простягла
… принесла
Зупинка «Світ казок»
Відгадати героїв казок та мультфільмів.

• Маленьке ведмежатко із Північного полюса. (Умка)
• Сірий розбійник. (Вовк)
• З Країни Чудес (Аліса)
• Якою твариною є ніндзя? (Черепашка)
• Хто це: Ніф-Ніф, Наф-Наф, Нуф-Нуф? (Поросята)
• В кого вилітає павутина з рук? (Людина-павук)
• В якому мультфільмі усі герої круглі? (Смішарики)
• Подруга Буратіно? (Мальвіна)

Вчитель.Подорожуємо і наступна зупинка «Диктор»

Представники кожної команди мають проказати скоромовки. Члени якої команди краще їх проговорять, та команда і переможе в цьому конкурсі.

Скоромовки
• Ти, малий, скажи малому,
Хай малий малому скаже,
Хай малий теля прив’яже.
• За горою, біля броду,
Обгороджений город.
Барабанять по городу
Бараболя і горох.
• От Кіндрат, так Кіндрат,
Зуб зламав об мармелад.
Зупинка «Загадкова»
В українській мові дуже багато загадок, їх люблять відгадувати не тільки діти, а й дорослі. Спосте¬режлива людина завжди відгадає загадку. Перевіримо, чи спостережливі ви.
(На столі картки з номерами загадок, перевернуті дого¬ри. Підходять діти, тягнуть номери загадок і під цими но¬мерами вчитель їм загадує загадки.)
1. Чорне насіння, по білому полю,
Той його сіє, хто розуміє. (Букви, письмо)
2.Снігові поля, чорні грачі.
Хочеш розумним бути,
То бери та вчи. (Книга)

3.Чорні, криві, від роду німі,
А як стануть вряд,
Враз загомонять. (Букви)

4.Красивий, щедрий, рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься ... (Україна).

5.Що ти, донечко, шепочеш
І чому це ти не спиш?
— Я, матусю, спати хочу,
Але треба вивчить ... (вірш).

6.У вінку зеленолистім, у червоному намисті, видивляється у воду на свою хорошу вроду. (Калина).
7.Завжди в роті, а не проковтнеш. (Язик).
8. В синім небі світлячки. Не дістать до них рукою. А найбільший світлячок вигнувся дугою. (Місяць і зорі).
Ведучий.
Оце молодці! І все-таки добре, що ми живемо в Україні, які ми веселі й завзяті. Чим же славиться український народ, яке його основне багатство та скарб?

(Визначення переможців.Нагородження команд солодкими призами.)

Ведуча 1 : Вітаємо бурхливими оплесками команди! Сьогодні ви гідно боролися.

Ведуча 2: Дякуємо нашим вболівальникам, які підтримували учасників. І на завершення до вашої уваги ролик До Дня української мови та писемності.

(Відео «9 листопада – День української писемності та мови»)

Ведуча 1: До нових зустрічей!
29.12.2016, 21:56 --------------------------

Категория: ДО УРОКУ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ | Добавил: julia-chorna Просмотров: 1668 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:



Всего комментариев: 0



avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 1
Гостей: 1
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг