Головна » Матеріал для завантаження » ВИХОВНА РОБОТА » ВИХОВУЄМО ПАТРІОТА

МІСТО КРИВИЙ РІГ В РОКИ ВЕЛИКОЇ ВІТЧИЗНЯНОЇ ВІЙНИ
28.12.2011, 21:54

Зі всіх воєн окремо слід виділити, звичайно ж, Другу світову. Десятки мільйонів загиблих по всій планеті, непоправна утрата економікам і культурам країн-учасниць, який вже ніколи не вдасться заповнити. Страшніше за все це - тільки сама ідеологія Другої світової війни, що викликає, по-перше, шок: як людський мозок зміг народити таку жорстоку політику винищування цілих рас?
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

 У цій війні Кривий Ріг зайняв особливе місце. Та і взагалі в німецьких планах економічної окупації сходу Крівбасс був дуже важливим пунктом як величезна криниця цінних корисних копалини. Але завдяки зусиллям криворізьких робочих фашисти залишилися з носом. Від початку Великої Вітчизняної війни і аж до захоплення міста вся його промисловість була кинута на військове виробництво. Попутно все, що можна, евакуювали до Нижнього Тагілу (так згодом Кривий Ріг обзаведеться містом-побратимом), а що не встигли вивести - висадили. Доменні печі були «законсліровані» і так і не послужили фашистам. Практично всі їх спроби запустити в експлуатацію копальні закінчувалися диверсіями з боку партизан, робочі, не дивлячись на загрозу покарань, відмовлялися виконувати накази окупантів і часто тікали.
.
Кривий Ріг був захоплений 14 серпня 1941-го. Для міста почалася кривава епоха терору: людей примушували віддати всі цінності, їду і теплі речі, їх масово вивозили за межу або винищували: за непокору наказам, за партизанську діяльність, просто так. З особливою жорстокістю розправлялися з євреями. Спочатку розстрілювали тихо, в підвалах, потім перестали ховатися. Жахи Освенцима і Дахау відомі всьому світу, про концтабір в Кривому Розі мало знають навіть його жителі. Його в'язнів використовували на важких роботах, а потім всіх поголовно розстріляли осінню 41-го біля шахти імені Валявко, повністю забивши трупами 40-метровий шахтний стовбур. Багато людей катували, виривали нігті і очі, кололи багнетами, відрізували кінцівці і грудям у жінок.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Жорстокість і свавілля викликали жваву протидію, і зовсім скоро в Кривому Розі з'явилася маса підпільних організацій. Вже з осені того ж 1941 року почастішали виробничі саботажі, людям допомагали рятуватися від вербування на рабські роботи до Німеччини. Кріворожанка А. Лаптева в районі сіла Верблюжки Кіровоградської області поодинці вивела з оточення 4800 радянських солдатів. У самому ж місті активно діяли групи В. Сингирцова, Ю. Козаченка, Н. Грінева, А. Шурупова - всього 14 підпільних організацій. Вони успішно перешкоджали спробам гітлерівців налагодити виробництво, організовували втечі для радянських військовополонених. Напевно, всім кріворожанам відоме про подвиг загону А. Шурупова, що не дозволив загарбникам зруйнувати дамбу КРЕС і що утримав її в цілісності до приходу Червоної Армії. Окремої згадки заслуговує група юних підпільників Н. Решетняка, які влаштувалися в радіомайстерню вермахту, щоб отримувати вести з Москви і друкувати агітаційні листівки, а потім вивели з ладу радіоапаратуру німців. Згодом про їх діяльність дізналося гестапо, і вся група була розстріляна.
.
За час війни 28
кріворожан було удостоєно звання Героя Радянського Союзу, а В. Міхлік і д. Глінка - двічі Героя Радянського Союзу.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Перші спроби звільнити Кривий Ріг були зроблені в жовтні 43-его, але тоді танковий рейд червоноармійців був відбитий фашистами. Проте, вдалося захопити великий плацдарм правом берегу Дніпра. А вже в січні-лютому 1944 року в ході операції Кріворожсько-никопольськой 3-й Українською фронт остаточно вибив загарбників з міста. 22 лютого назавжди залишиться для Кривого Рогу святковим днем - вдень звільнення від гітлерівської окупації. Йому передували важкі кровопролитні бої - гітлерівці до останнього не віддавали зайняті ними висоти, навіть окремі будинки. В ході звільнення міста були убиті або узяті в полон 112 тис. фашистських солдатів.
.
Кривий Ріг лежав в руїнах, на відродження було потрібно роки. Кріворожане воскрешали місто з не меншою завзятістю, чим відвойовували його. На момент великої Перемоги відновлення йшло вже повним ходом.
.
З кожним роком ця війна все більше віддаляється від нас. Йдуть і її герої. Але у жодному випадку не можна забувати їх. Не можна забути Другу світову війну, щоб не повторити в майбутньому її помилок. Здається, вона завжди нагадуватиме про себе. Заіржавілими мінами і снарядами, які до цих пір знаходяться по всьому місту. Палаючими у сутінках вічними вогнями. Застиглими кам'яними очима пам'ятників безіменним солдатам, що пожертвували собою ради мирного неба.
<!--[if !supportLineBreakNewLine]-->
<!--[endif]-->

Всі ці пам'ятники - свідоцтва непохитного героїзму наших дідів, наша гордість. Численні обеліски і братські могили у всьому Кривому Розі, танк на площі Звільнення, що дійшов до Праги. А як же все-таки хочеться, щоб ніколи не було цієї війни, але ми не в силах змінити минуле. Зате в наших силах - не допустити такого в майбутньому.


28.12.2011, 21:54

Категория: ВИХОВУЄМО ПАТРІОТА | Добавил: yrok Просмотров: 2727 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 3.5/2
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК