Головна » Матеріал для завантаження » ВИХОВНА РОБОТА » ЗБІРНИК ВИХОВНИХ ЗАХОДІВ

Будь природі другом
12.12.2016, 18:35 ВИХОВНИЙ ЗАХІД «БУДЬ ПРИРОДІ ДРУГОМ»

Мета. Вчити дітей правильно поводитися в природі, дізнатися які рослини і тварини нашої місцевості занесені до Червоної книги України, ознайомити з проблемами охорони навколишнього середовища, закріплювати набуті знання, виховувати поважне та бережливе ставлення до усього живого, бажання піклуватися про природу і допомагати їй.
Форма проведення: усний журнал.
Місце проведення: класна кімната.
Орієнтований вік дітей:12-13 р.
Обладнання: довідники, плакати із зображенням рослин і тварин, які занесені до Червоної книги України.
ХІД ЗАХОДУ
По сторінках «Червоної книги України»
Учитель: Наше довкілля, рідна природа чарує нас в усі пори року. Ми маємо пишатися тим, що доля подарувала нам цю диво - чарівну й неповторну красу. Спілкування з природою дає найбільшу насолоду та радість, викликає найпалкішу любов до рідного краю, до життя. Природа є джерелом натхнення для художників, письменників, композиторів. Всі ми діти природи, та не всі однаково добре ставимось до неї. Прослухайте уважно вірш і подумайте, хто такі сліпці? Учень: О земле рідна! Боляче душі.
За ту збіднілу фауну і флору.
І сором за душевних тих сліпців,
Що нівечать безцінну твою вроду.
Сліпців, котрі не втямили азів,
Що справжнє щастя – в килимах із квітів,
У сріблі рос, у золоті хлібів,
У кришталях оцих джерельць святих.
(відповіді дітей)
Учитель: Діти! А що ви знаєте про День Землі та про традиції його святкування?
Учень: Традиція святкування Дня Землі 22 квітня бере свій початок у ХІХ столітті, коли Джордж Стерлінг Мортон, секретар території штату Небраска (США), запропонував призначити день, у який усі жителі штату займалися озелененням своїх ділянок. Ідея отримала широку підтримку, і в перший День Землі було висаджено близько мільйона дерев. День Землі – свято солідарності у допомозі нашій планеті. На жаль, через деякий час, це свято було забуто і його святкування відновилося лише у 1970 р.
Учениця: У цей день проводяться масові заходи з покращення екологічної ситуації під гаслом: «Думати глобально, діяти локально». Проводяться заходи із висадження дерев, прибирання сміття, конкурси дитячих малюнків.
Учень: Руйнівні урагани, повені, забруднення повітря, грунту й води, винищення величезної кількості представників тваринного і рослинного світу та цілих екосистем – усе це свідчить про те, що людство постало перед дилемою: або воно змінить своє ставлення до природи, або незабаром перестане існувати.
Учениця: Для того, щоб спонукати людей до позитивних дій, започаткували Всесвітній день довкілля. Це подія з різноманітними акціями по всій Землі: Зелені концерти, конкурси творів та плакатів у школах, висадження дерев, прибирання територій та збирання сміття.
Учитель: Діти! Я пропоную вам цікаву гру! Ви, слухаючи вірш, до рядків будете добирати риму.
Щоб гідно на планеті жити,
Її природу треба нам ….. (любити)
Нехай земля квітує всюди –
Природу збережемо, …. (люди)
Будемо жити з тобою у згоді,
Моя рідна красуне ….. (природо)
Закликає усіх все життя берегти
І квіти, й дерева, й кущі біля хати,
Бо корисні вони, світ без них – то не світ,
Все життя про них маємо ….. (дбати)
Ведуча. Друзі! Сьогоднішня зустріч носить пізнавальний характер. Ми дізнаємося які рослини та тварини нашої місцевості занесені до Червоної книги України. Вона допоможе збагнути сучасні проблеми природи та її захисту.
Багато років тому з темряви і хаосу народилася нова планета, ім’я якої —Земля.
Дивосвіт, дивосвіт,
Хто придумав оцей світ?
Землю красну отаку
У зеленому вінку,
Всі ці квіти і ліси,
І пташині голоси?
Ліс і річка, і поля—
Це усе моя земля! Л.Забашта
Згадаємо слова письменника Джеральда Даррелла: « Пам’ятайте , що у рослин і тварин немає депутатів, за них нікому заступитись, крім нас, людей, які разом з ними заселяють цю планету.»
- Хіба не так?
Ведуча. Сонце, вітер, гори, ліси, моря, птахи, звірі, риби - все це природа.
- Що за книга без букв, без сторінок, а багато чого вчить?
- Це книга природи.
- Сьогодні ми розкриємо таємницю іще однієї книги і збагатимо свою скарбничку знань. Вона називається Червона книга України.
- Прочитайте, про що написано в цій книзі.
Ч спис никарин
Е е о з ю а
Р ц к и ч в
В р ч и т
О а і х х і
Н г д и р н
А кникісносли
Червона книга - це список рідкісних чи зникаючих рослин і тварин.
Звучить пісня «Природа просить допомоги»
Слова О.Іванової, музика М.Ведмедері
Ведуча. Внесення рослин і тварин до Червоної книги природної флори та фауни—це своєрідний діагноз «хворому» виду, після чого, необхідно братися за його «лікування». Найкраще зберігається природна рослинність у заповідниках, де історично складена сукупність рослин і тварин. Зараз в Україні нараховується 13 заповідників, 2 національні парки, 4 заповідно-мисливських господарства, понад 1500 державних заказників та близько 4000 заповідних об’єктів. Але не скрізь є можливість створити заповідники. Так, наприклад, у нашій місцевості немає заповідника. Великі справи може творити людина. Людство може і має зробити все, щоб зберегти природу. Боротьба за чисте повітря, за рослинний світ, без якого не існувало б життя на планеті, така ж актуальна, як піклування людей про збереження миру. Треба і нам з вами не стояти осторонь.
-Давайте, закриємо очі, і уявимо, що ми на лісовій галявині.
Квітка.
Гляньте, ми маленькі квітки,
Не губіть нас, любі дітки!
Оберемками не рвіть і додому не несіть.
Ще не раз ми тут зростемо,
Людям радість принесемо.
Танок квітів.
Флора.
Флора—давня богиня,
Зелен роду берегиня.
І вродлива й сановита,
Вся квітками оповита.
Розвиває квіти всюди,
Аби радість мали люди.
Ведуча.
- Запишемо в свій довідничок: «Флора—сукупність усіх видів рослин на планеті».
Зараз ми послухаємо виступи дітей, які з’ясували які ж рослини нашої місцевості потребують допомоги і занесені до Червоної книги України.
Проліска дволиста. Місцева назва — пролісок. Проліска із родини лілійних(6-20 см заввишки) з підземною цибулиною, величиною як горіх ліщини. Стебло безлисте циліндричне, голе квітконосне. Родина має два рідко три прикореневих листки, що своїми піхвами обхоплюють стебло до середини її довжини, безлисте, циліндричне, голе, квітконосне. Листки широколінійні, жолобчасті, звужені до основи і закінчуються ковпачноподібною верхівкою. Квітка правильна, розподільнопелюсткова. Оцвітина проста, віночкоподібна, складається з шести простертих блакитних пелюсток. Квітки зібрані по 2-10 у рідкі китиці. Квітконіжки спрямовані вгору звичайно вдвічі довші за квітку. Проліска дволиста росте у листяних і мішаних лісах, по чагарниках. Тіньовитривала рослина. Цвіте у березні — квітні. Поширена у лісостепу, рідше на Поліссі. Потребує дбайливого використання та охорони.
Сон-трава–багаторічна трав’яниста рослина із сімейства лютикових, дикоросла у листяних лісах та у степовій зоні України. Зацвітає ранньою весною, квітки схожі на дзвіночки фіолетового кольору. Листя з’являється пізніше, потрійно розсічені клиновидної форми. В народній медицині сон-трава використовується від багатьох хвороб. Чисельність зменшується внаслідок людської діяльності (розорювання степів, терасування схилів, випасання худоби, зривання на букети тощо).
Ковила. Сімейство злакових. Природний ареал зростання—степи і кам’янисті схили всієї Євразії. Рослина висотою 30-80см, листя зазвичай вздовж скручені, шириною 0,6-1,0мм. Суцвіття довжиною 10-15см. Остюки-12-18см, волосся видні гостро-шорсткі. Вимагає сонячних сухих місць. Блакитно-зелене листя і білі суцвіття особливо красиві при масовій посаді. Зацвітає на 2-3рік. Ділити можна тільки дуже старі кущі.
Пі́вники — рід рослин з родини півникових налічує 200–3000 видів. Наукова назва походить від грецького слова Iris шо означає веселка через велике різноманіття забарвлення квіток рослин цього роду. Півники—багаторічні трави, мають довге прямостояче стебло з квіткою на вершині, просте або розгалужене, плоске або округле в розрізі, з порожниною або без неї. Суцвіття віяло видні та складаються з однієї чи більше більш-менш симетричних шестипелюсткових квіток.
Дитина. Ви милуйтеся квітками,
Їх шануйте і любіть!
Не зривайте з корінцями,
Оберемків не беріть!
Деревця й кущі шануйте,
Не ламайте їх, не псуйте,
Доглядайте їх, ростіть,
Поливайте і любіть!
Ведуча. Наступив час познайомитися ще з однією феєю - Фауною.
-Чим же займається ця фея? Фауна розповість нам про тварин.
Отже запишіть у довідничок: Фауна—сукупність всіх видів тварин.
Наша матінка земля багата як флорою так і фауною. А чи будуть вони збережені, залежить саме від нас.
Фауна. Не полохай звірів, не полохай птахів!
Бережи мурашники, бережи мурахів!
Гра «Вгадай за описом»
Зачитується опис тварини. Виграє той, хто вгадає, про яку тварину йдеться.
Ведуча. Діти, давайте познайомимося із тваринами нашої місцевості, які занесенодо Червоної книги України.
Їжак. Розміри їжакових варіюють від розмірів миші до розмірів невеликого кроля. Довжина тіла дорослого їжака сягає від 10-45см. Маса не перевищує 1,5 кг. Тіло вкрите суцільним шаром голок темного забарвлення. Голок на тілі їжака до 6000. Мордочка витягнута, загострена. Ніс чорного забарвлення з ніздрями діаметром до 3мм. Очі та вуха, що в більшості видів довші за довжину голок. Зуби пристосовані до всеїдного ніж до комахоїдного раціону. Живуть сім’ями у норах. Згортатись клубком—один із рефлексів їжаків. Їжаки—всеїдні. Вони можуть споживати як мишей, гадюк, вужів, так і рослинну їжу. Часто поселяються біля садиб, у тому числі на ягідниках. На їжаків полюють різноманітні хижі ссавці (лисиця, вовк, тхір) і птахи (сова, пугач). На їжаків не діє отрута багатьох змій.
Тхір степовий. Зовнішній вигляд тхорів у загальному типовий для дрібних куницевих. Довжина тіла 52-56см, хвоста до 18см, маса тіла до 2 кг. Тіло вкрите рідкісним волосяним покривом, завдяки чому крізь шерсть добре видно густе світле підшерстя. Хутро влітку набуває жовтуватого, а взимку –білясто-вохряного забарвлення. Хутро влітку набуває рудувато-жовтуватого, а взимку - білясто-вохряного забарвлення. Характерним є також темне забарвлення лап, хвоста, своєрідне розфарбування мордочки носа і очей, що нагадує чорно-буру маску. Анальні залози виділяють секрет, що надає специфічного запаху.
Бражник. Живе в сухих місцях, де росте молочай — кормова рослина його гусениць, літає в квітні - червні. Дуже виразно можна помітити контраст верхньої та нижньої сторони—знизу бражник яскраво-рожевого кольору. Вдень метелики ховаються. Уночі як і всі метелики летять на світло, проте на відміну від інших видів не мають звички підлітати до лампи, а опускаються зазвичай десь у траві на самому кордоні світла і там завмирають. Бражник летить на світло глибокої ночі.
Жук-олень – найвідоміший вид з родини рогачів. Живе в дуплах старих та мертвих дерев в лісах та лісопосадках. Лісове господарство зменшуючи кількість старих та мертвих дерев в лісах знищує місця знаходження цих комах. Відноситься до тих видів яким загрожує вимирання. Самки відкладають яйця на гниючу деревину. Личинки сліпі. Живляться гниючою деревиною стовбурів дерев. Тіло лічинки кремового кольору прозоре з помаранчевими ногами та головою. За допомогою ніг личинки здатні стрекотати, що забезпечує їх комунікацією між собою. Личинки линяють декілька разів та перетворюються на лялечку. Тривалість личинкової стадії 4-6років.
Ведуча. Ось так непомітно ми ознайомилися із рослинами і тваринами, нашої місцевості, які занесені до Червоної книги України.
-А чи знаєте, ви, коли вперше видана Червона книга?
Вперше видана Червона книга в 1966році. В 1980 році видано «Червону книгу України». Рослини і тварини занесені до неї охороняються законом, їх не можна знищувати. Щороку книга поповнюється новими видами.
-Як ви думаєте, чому книгу, в яку записують рідкісних і зникаючих рослин і тварин, назвали «Червоною»?
-Червону книгу назвали так тому, що червоний колір попереджає про небезпеку, що нависла над великим багатством природи. Ця книга звертається до людей із словами: «Зупиніться! Подумайте, що робите і до чого це приведе!».
Дитина.
Природа зве на поміч, кличе, плаче,
Не залишаючи байдужими дітей.
Отож запрошуємо дружно приєднатись
До справи зацікавлених людей.
12.12.2016, 18:35 --------------------------

Категория: ЗБІРНИК ВИХОВНИХ ЗАХОДІВ | Добавил: miskovochka Просмотров: 4637 | Загрузок: 0 | Рейтинг: 2.0/1
Схожий матеріал:
ТАКОЖ ВАМ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВО:

Поділитися посиланням на цю сторінку в:

Всего комментариев: 0avatar
ДОВІДНИК
СЕРТИФІКАТИ
КОНТАКТ
Email: kresak@ukr.net
СТАТИСТИКА САЙТУ

Онлайн: 1
Гостей: 1
Читачів: 0


СЬОГОДНІ НАС ВІДВІДАЛИ

Україна. Кривий Ріг